A A A
drukuj

Kogo skopiował Amber Gold?

Data publikacji: 2012.08.20 godz. 12:49

Redaktor, eBroker.pl
OCENA
0/5

Choć cała spraw Amber Gold z pewnością naruszyła zaufanie Polaków do instytucji finansowych, niektórzy mogą ucierpieć na tym bardziej niż inni. Jak podaje serwis gazetaprawna.pl, gdańska firma upodobniła swój wizerunek do jednego z polskich banków, choć nie wiadomo czy był to przypadek czy działanie celowe.  

Identyfikacja wizualna jest jednym z najwaniejszych elementów komunikacji pomiędzy marką i klientem. Jej działanie polega na utrwalaniu świadomości marki poprzez powiązanie z nią skojarzeń na poziomie emocji. Stosowanie poszczególnych elementów systemu wizualnego we właściwy sposób jest konieczne dla budowania wizerunku marki.

W kontekście afery związanej z Amber Gold specjaliści od wizerunku zwracają uwagę na podobieństwo identyfikacji wizualnej firmy Marcina P. z jednym z największych polskich banków – Alior Bankiem

–"Połączenie koloru złotego i ciemnych odcieni czerwieni było dobrym pomysłem dla firmy z branży finansowej." – mówi Miłosz Lodowski, dyrektor kreatywny w NewRebel Group – "Zestawienie tych barw budzi skojarzenia z królewską purpurą, wyrafinowanym bogactwem, a w połączeniu z innymi elementami systemu wizualnego Alior Banku, np. postaciami ubranymi w charakterystyczne meloniki, współgra doskonale z głównym hasłem promocyjnym banku." 

Choć trudno stwierdzić, czy upodobnienie się do marki mającego zaufanie tysięcy Polaków było działaniem celowym czy przypadkowym, wiadomo, że może ono odbić się na postrzeganiu banku przez klientów.

– "Trudno powiedzieć, czy podobieństwo było zamierzone – mówi Lodowski – Efekt jednak jest taki, że Alior Bank może być kojarzony przez klientów z Amber Gold. Poza kolorystycznym podobieństwem mamy bowiem do czynienia z wizualnym podobieństwem obu nazw: obie są dwuczłonowe, obie zapisane są w podobny sposób. Mimo wyraźnej różnicy logotypu, z daleka szyld Alior Banku może wyglądać jak szyld Amber Gold."

Czy to podobieństwo może przynieść negatywne skutki dla banku? – "Mimo, że klient może być świadomy, iż ma do czynienia z poważnym bankiem, a nie z oskarżaną o oszustwo instytucją parabankową, impuls skojarzeń związanych z prezentowanym w mediach Amber Gold może wpłynąć na podjęcie decyzji o pierwszej współpracy z bankiem i długoterminowo odbić się na wynikach sprzedażowych" – ocenia Lodowski.  

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »