A A A
drukuj

Kredyt hipoteczny to nie tylko odsetki!

Data publikacji: 2012.02.14 godz. 09:57

Koordynator działu prasowego, eBroker.pl
OCENA
0/5

Każdy, kto miał już kiedyś do czynienia z formalnościami związanymi z otrzymaniem kredytu hipotecznego przyzna rację stwierdzeniu, że oprocentowanie nie jest największym problemem, a marża i prowizja to tylko początek góry…

Poza nimi bank obciąży Cię paroma kosztami:

Ubezpieczenie pomostowe (podwyższenie marży o ok. 1 p.p.)

Bank, który udziela kredytu ma na uwadze przede wszystkim swoje bezpieczeństwo, dlatego do momentu wpisania go do ksiąg wieczystych pobiera dodatkową opłatę w postaci ubezpieczenia pomostowego. W tym czasie klient będzie płacił ratę z podwyższoną marżą.

 

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (3% od kwoty przekraczającej min. wymagany wkład własny)

Kredyt można dostać w zależności od banku nawet do 110% wartości nieruchomości. Nikt nie wspomina o tym, że przy takim kredycie nie obejdzie się bez ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Banki na ogół nie wymagają go dopiero, gdy wkład klienta w zakup mieszkania przekracza 20 – 30% (czyli wtedy gdy pożyczamy pieniądze tylko na 70 – 80% ceny nieruchomości). Ci, którzy starają się o reklamowane 110% muszą liczyć się koniecznością płacenia tego dodatkowego ubezpieczenia.

 

Wycena nieruchomości (ok. 500 zł)

Do obliczenia wysokości wkładu własnego (LTV) trzeba znać realną wartość nieruchomości. Takiej wyceny dokonuje tylko wykwalifikowany rzeczoznawca banku, w którym ubiegamy się o kredyt.

 

Przewalutowanie (ok. 1% kwoty pozostałej do spłaty) i wcześniejsza spłata kredytu (0 – 2,5% kwoty pozostałej do spłaty)

Przewalutowanie występuje przy zmianie waluty kredytu (np. z euro na złotówki). Aktualnie większość banków jednak nie zezwala na zmianę kredytów złotówkowych na waluty obce.

 

Produkty cross-sellingowe

W zamian za obniżenie marży lub prowizji banki oferują pełną gamę swoich produktów. Zazwyczaj są to konta (często kosztujące 10 zł/mc), karty kredytowe (ok. 60 zł/rok), ubezpieczenia na życie (ok. 100 zł/mc) lub fundusze kapitałowe (ok. 200 zł/mc). Warto przekalkulować, czy taki interes nam się opłaca pamiętając o tym, że 10 zł miesięcznie przez 30 lat to 3600 zł…

Chcesz wiedzieć jakie ukryte koszta ma Twój kredyt hipoteczny? Umów się z doradcą i zapytaj>>

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »