A A A
drukuj

Krótka lokata bez haczyków - gdzie jej szukać?

Data publikacji: 2014.07.18 godz. 00:00

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.2/5

Po okresie rynkowego zastoju banki wprowadzają coraz więcej krótkookresowych lokat z wysokim oprocentowaniem (4,00% - 5,00% w skali roku). Takie depozyty zwykle nie są pozbawione „haczyków”. Część z nich została zarezerwowana tylko dla nowych klientów, posiadaczy kont osobistych lub użytkowników aplikacji mobilnych. Dodatkowe ograniczenia mogą polegać na nieodnawialności promocyjnej lokaty lub wprowadzeniu niskiego limitu wkładu (np. 10 000 zł). Dla osoby, która nie akceptuje „haczyków” przewidziano niższe oprocentowanie trzymiesięcznych depozytów. Sprawdziliśmy, czy taki klient może liczyć na stawkę wyższą niż 3,00% …

Fot: lokaty bez haczykĂłw

"summary">Zarabaj na lokacie bez haczyków!
Wybierz kwotę i okres lokaty

Ciekawą ofertę ma Getin Online, Plus Bank i FM Bank

Po uwzględnieniu typowych parametrów krótkookresowej lokaty (wkład: 10 000 zł, okres oszczędzania: 3 miesiące) okazuje się, że zdecydowana większość atrakcyjnych ofert posiada pewne ograniczenia. Na krajowym rynku można znaleźć tylko trzy kwartalne depozyty bez „haczyków”, które posiadają oprocentowanie wyższe niż 3,00% w skali roku. Takie lokaty znajdują się w ofercie FM Banku PBP, Getin Online oraz Plus Banku (patrz poniższa tabela). Stawka oprocentowania dla prezentowanych depozytów waha się od 3,10% do 3,30%. To oznacza, że po uwzględnieniu podatku Belki oraz realistycznego poziomu inflacji (0,10% w ciągu 3 m-cy) ich posiadacz zarobi od 0,53% do 0,57% (2,12% - 2,28% w skali roku). W przypadku najbardziej zyskownej oferty, która jest dostępna na rynku (Lokata Happy z Idea Banku) analogiczna wartość wynosi 0,91% (3,64% w skali roku.)

Każdą z analizowanych lokat może założyć osoba posiadająca kwotę 1000 zł. Oszczędności powinny być wpłacone poprzez przelew internetowy. Prezentowane depozyty są bowiem dostępne tylko w trybie on-line. Takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez banki, które proponują ponadprzeciętne stawki oprocentowania.

Prezentacja lokat pozbawionych haczyków, które cechują się najwyższym oprocentowaniem (założenia: okres oszczędzania to 3 miesiące, wkład wynosi 10 000 zł)
Nazwa banku 
Nazwa lokaty
Oprocentowanie Kapitalizacja Minimalna wartość wkładu Dodatkowe informacje
Getin Online 
Lokata Party
3,20% (kapitalizacja na koniec oszczędzania)

zamów »
1000 zł Lokata dostępna również dla osób, które nie posiadają ROR-u w Getin Banku. Lokata odnawia się z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP pomniejszonej o 0,25 punktu procentowego.    Lokatę Party założyć tylko w trybie on-line.
Plus Bank 
Lokata Internetowa
3,10% (kapitalizacja na koniec oszczędzania) 1000 zł Lokata dostępna również dla osób, które nie posiadają ROR-u w PLUS BANKU.   Lokata jest odnawialna. Można ją założyć tylko w trybie on-line.
FM Bank PBP 
SMART Lokata
3,30% (kapitalizacja na koniec oszczędzania) 1000 zł Lokata dostępna również dla osób, które nie posiadają ROR-u w FM Banku. Oprocentowanie dla kwoty powyżej 2 000 000 zł to 2,00% (okres oszczędzania: 3 miesiące). Lokata jest odnawialna. Można ją założyć tylko w trybie on-line.

Przed decyzją warto sprawdzić promocyjne oferty …

Osoby zainteresowane jedną z wymienionych lokat przed podjęciem ostatecznej decyzji powinny sprawdzić całość oferty. W tym kontekście warto pamiętać, że nie wszystkie ograniczenia, które zastosowały krajowe banki są tak samo uciążliwe. Przykładowo, trzymiesięczna Lokata Bezkarna (oprocentowanie 4,00%) jest dostępna w pakiecie z kontem oszczędnościowym. Za wspomniany rachunek nie są jednak naliczane opłaty. Wiele osób może zaakceptować konieczność otworzenia takiego konta ze względu na atrakcyjne oprocentowanie Lokaty Bezkarnej. Podobne informacje na temat ograniczeń dotyczących najbardziej zyskownych depozytów można znaleźć w rankingach eBroker.pl.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »