A A A
drukuj

Kryzys na rynku pracy. Będzie lepiej?

Data publikacji: 2012.07.18 godz. 10:16

Redaktor, eBroker.pl
OCENA
0/5

Nie ma nowych miejsc pracy, marne szanse na podwyżki. Ekonomiści dopowiadają: przestało się poprawiać, teraz będzie się pogarszać  

Pierwsz połowę roku nasza gospodarka przetrwała w dość dobrej kondycji. Wspierał nas słaby złoty (eksporterzy byli bardziej konkurencyjni na zagranicznych rynkach) i mistrzostwa Euro 2012.

Będzie jednak coraz gorzej. Firmy od kilku miesięcy coraz ostrożniej dają pracę i płacę. Wzrost zatrudnienia zmalał niemal do zera. W czerwcu w sektorze przedsiębiorstw (bez najmniejszych firm, budżetówki i branży finansowej) zatrudnionych było 5531,4 tys. osób. To o 1,6 tys. etatów więcej niż w maju i jedynie o 0,1 proc. więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Jeszcze w maju dynamika wynosiła 0,3 proc.

Zdaniem analityków banku Millenium siła przetargowa pracowników w negocjacjach z pracodawcami jest obecnie niewielka. Firmy nie są pewne, jak potoczy się kryzys w strefie euro, w jakiej formie przetrwają go ich kontrahenci, z każdej strony oglądają pieniądze, które mają do wydania.

- Nominalny wzrost płac mógł być spowodowany po części odbywającymi się w Polsce w czerwcu mistrzostwami Europy w piłce nożnej, a jeśli tak, należy spodziewać się, że w kolejnych miesiącach powróci on na niższe poziomy. Ogólnie rzecz biorąc, w kolejnych miesiącach na poprawę polityki zatrudnieniowo-płacowej w sektorze przedsiębiorstw nie ma co liczyć. Wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w drugiej połowie br. skłaniać będzie firmy do dalszego ograniczania zatrudnienia bądź nawet redukcji, z kolei czujący się niepewnie pracownicy nie będą domagać się wyższych pensji - uważa Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego.

To niestety marnie wróży naszym wydatkom, a tym samym najważniejszemu komponentowi polskiego PKB, czyli konsumpcji prywatnej. Pula pieniędzy wypłacana pracownikom wzrosła w czerwcu o 4,4 proc., ale realnie było to jedynie o 0,1 proc. więcej. Dla wzrostu PKB znaczenie ma właśnie realny wzrost.

Źródło: bankier.pl

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »