A A A
drukuj

Kto płaci podatek Belki?

Data publikacji: 2012.01.10 godz. 09:29

Koordynator działu prasowego, eBroker.pl
OCENA
5,0/5

Do naszej redakcji dotarło pytanie o podatek Belki. Nie chodziło jednak o to, jak go pominąć, ale kto go zapłaci: bank czy klient. Do tego pozostaje dosyć niejasna kwestia, czy Urząd Skarbowy powinien wiedzieć o naszych oszczędnościach?

Bank zadba o Twoje interesy

Osoby trzymające swoje oszczędności w bankach nie muszą się przejmować kwestiami podatkowymi. Wszystko odbywa się automatycznie. W momencie, gdy na nasze konto lub lokatę wpływa uznanie z tytułu odsetek, generowane jest obciążenie podatkowe.

Informację o jego wysokości znajdziemy przeglądając historię rachunku. Tytuł przelewu wychodzącego jest zależny od banku, ale zazwyczaj to: PODATEK OD ODSETEK lub po prostu PODATEK. Należy jednak pamiętać o tym, że wysokość podatku zawsze zostaje zaokrąglona do pełnych złotych, o czym można szerzej poczytać TUTAJ.

 

Inwestycyjne koło fortuny

Właściciele jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych też nie mają powodów do zmartwień. Za opłacenie podatku Belki odpowiedzialni są zarządcy funduszu. Jest on pobierany w momencie wyjścia z funduszu (czyli sprzedaży jednostek uczestnictwa) tylko wtedy, gdy inwestycja w dany fundusz skończyła się zyskiem.

 Sprawdź: Porównaliśmy 388 lokat- wybierz najlepszą dla siebie!

Inwestorzy giełdowi ze swoich zysków i strat muszą rozliczać się sami – raz do roku, przy zeznaniu podatkowym. Ten dosyć uciążliwy proces przestaje irytować, gdy nasze wojaże na GPW doprowadziły do dużej straty, którą można sobie odliczyć.

Masz pytanie, na które nie możesz znaleźć odpowiedzi? Kliknij w zakładkę: ULEPSZ EBROKER.PL, która znajduje się po lewej stronie Twojego ekranu i napisz do nas. Odpowiemy na Twój adres e-mail lub w formie artykułu w następnym newsletterze!

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowy »
  • Konto Proste Zasady 18 do 26 lat w Getin Noble Bank »
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »