A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto skorzysta na uldze termomodernizacyjnej?

Data publikacji: 2019.07.19 godz. 15:18

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
2.7/5

Maksymalne odliczenie kosztów remontu wynosi 53 000 zł
W ramach prac nad ulgą termomodernizacyjną, krytykowano między innymi limit odliczenia od dochodu, który pierwotnie miał wynosić tylko 23% z sumy kwalifikowanych wydatków na termomodernizację - maksymalnie 53 000 zł. Ostatecznie posłowie zdecydowali się na usunięcie wskaźnika wynoszącego 23%. Oznacza to, że wedle ostatecznie uchwalonych przepisów, ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu wydatków o wartości do 53 000 zł. Warto pamiętać, że wspomniane odliczenie dotyczy podstawy opodatkowania (dochodu), a nie samego podatku. Właśnie dlatego faktyczny poziom korzyści podatkowych będzie zależał od stawki podatku PIT. Jeżeli przyjmiemy stawkę wynoszącą 17% (wedle najnowszych rządowych planów na 2020 rok), to odliczenie od dochodu maksymalnej kwoty wydatków termomodernizacyjnych (53 000 zł), pozwoli na zaoszczędzenie 9010 zł (53 000 zł x 17%).

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Warto podkreślić, że wspomniany limit odliczenia (53 000 zł) dotyczy wszystkich inwestycji termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Nie można zatem podwójnie skorzystać z opisywanej ulgi, posiadając dwa modernizowane domy. Warto również pamiętać, że podstawą do rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej są faktury z wyszczególnionym podatkiem VAT. Właściciele domów niebędący podatnikami VAT, będą mogli w ramach opisywanej ulgi odliczyć od dochodu (w PIT) wartość faktur powiększoną o podatek VAT. Co ważne, odliczenie powinno zostać dokonane w deklaracji podatkowej dotyczącej roku poniesienia określonych wydatków. Osoby nie posiadające odpowiednio wysokiego dochodu rocznego do odliczenia (pomniejszenia o wydatki termomodernizacyjne), mogą stopniowo korzystać z opisywanej ulgi nawet przez 6 lat od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z całą pewnością jest to ukłon w stronę mniej zamożnych podatników. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że takie osoby niekoniecznie będą miały pieniądze na pokrycie około 80% kosztów termomodernizacji domu.
Dowiedz się o innych dotacjach na remont domu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »