A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto skorzysta na uldze termomodernizacyjnej?

Data publikacji: 2019.07.19 godz. 15:18

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
2.7/5

W rozliczeniu podatkowym za 2019 r. będzie można już uwzględnić ulgę termomodernizacyjną. Tłumaczymy jej najważniejsze zasady.

Fot: Ulga termomodernizacyjna

Rząd niedawno podjął szeroko zakrojone działania, które mają doprowadzić do poprawy stanu polskiego powietrza i zmniejszyć problem związany z energochłonnością domów jednorodzinnych. Kluczowym elementem rządowego planu jest program Czyste Powietrze. Niestety na razie zmaga się on z problemami natury organizacyjnej. Podobne kłopoty nie powinny dotyczyć drugiego ważnego elementu rządowej strategii. Mowa o tak zwanej uldze termomodernizacyjnej, którą po raz pierwszy będzie można uwzględnić przy okazji rozliczenia podatkowego za 2019 rok. Wiele osób obecnie interesuje się możliwością uzyskania rządowej pomocy termomodernizacyjnej związanej z dotacją albo ulgą podatkową. Niedawno opublikowaliśmy artykuł dotyczący programu Czyste Powietrze. Tym razem postanowiliśmy natomiast omówić najważniejsze aspekty ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga może obejmować tylko koszty z urzędowego wykazu …
Polskie ulgi podatkowe niestety bywają dość skomplikowane. Na całe szczęście, nowa ulga wspierająca termomodernizację nie wyróżnia się bardzo złożonymi regułami działania. Jej zasady zostały uregulowane w artykule 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wspomniany przepis informuje między innymi, że ulga termomodernizacyjna jest adresowana do właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych (domów wolnostojących). Takie osoby mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione w danym roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia oraz usługi związane z realizacją inwestycji termomodernizacyjnej.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »
Możliwość pomniejszenia dochodu podatkowego (odliczenia od dochodu) dotyczy tylko wydatków uwzględnionych w specjalnym rozporządzeniu. Konkretniej rzecz biorąc, chodzi o Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 2489). Uwzględnia ono wiele materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które są powszechnie używane podczas termomodernizacji. Jako przykład można wymienić chociażby ogniwa fotowoltaiczne, nowe okna oraz styropian służący do docieplenia ścian. Warto również dodać, że ulga termomodernizacyjna obejmuje prace związane m.in. z dociepleniem ścian oraz wymianą instalacji centralnego ogrzewania. Co ważne, przepisy wykluczają jednak możliwość podatkowego rozliczenia wydatków, które zostały wcześniej sfinansowane/dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej albo zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Warto pamiętać, że fiskus stawia inwestorowi korzystającemu z ulgi ważny wymóg dotyczący tempa prac. Chodzi o to, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne objęte ulgą powinno zostać zakończone w ciągu trzech kolejnych lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Przekroczenie tego terminu będzie skutkowało koniecznością dopłacenia zaległego podatku oraz powiększeniem zobowiązania podatnika o odsetki podatkowe.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się ile można odliczyć od dochodu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »