A A A
drukuj

Negocjowanie z windykatorem – jak tego dokonać?

Data publikacji: 2015.12.15 godz. 12:08
OCENA
4.5/5

Dłużnicy często uchylają się od kontaktu z windykatorem, a jest to dużym błędem. W rzeczywistości negocjacje z nim mogą pomóc wyjść z długów i dopasować tryb spłaty zadłużenia do indywidualnych możliwości finansowych danej osoby. Co robić by windykacja przebiegła bezboleśnie? 

Fot: Negocjowanie z windykatorem

Negocjowanie z wierzycielami i windykatorami może sprowadzać się do zaakceptowania ich propozycji spłaty długu. Dłużnik może też jednak wynegocjować m.in. zawieszenie naliczania odsetek od długu, ale musi w tym celu jak najszybciej podjąć kontakt z firmą windykacyjną.

Rozmowa w interesie dłużnika
Błędne jest przekonanie dłużników, że kontakt z windykatorem spowoduje zajęcie ich majątku przez sąd. Windykator nie jest komornikiem i nie posiada jego kompetencji. Wbrew pozorom, jest on swoistym sojusznikiem dłużnika, dlatego warto szybko się z nim skontaktować, jeśli w części lub w całości nie jesteśmy w stanie spłacić swoich zobowiązań. Windykator realizuje zadania dotyczące windykacji przedsądowej. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych przez wierzycieli skutków, sprawa może zostać skierowana do sądu, a na tym etapie dłużnik nie może już negocjować spłaty. Będzie musiał poddać się egzekucji komorniczej.

Ciekawostka
Badania wykazują, że 25 proc. Polaków w razie kłopotów finansowych unika kontaktu z wierzycielem lub firmą windykacyjną.

Jak negocjować?
Trzeba uświadomić sobie, że windykatorowi, podobnie jak wierzycielowi, zależy na tym, aby finalnie dług został spłacony. W trakcie windykacji przedsądowej windykator nawiązuje z dłużnikiem kontakt, aby przypomnieć mu o konieczności spłaty zadłużenia oraz w celu ustalenia przyczyny powstałych opóźnień.
Dłużnik może podjąć negocjacje z firmą windykacyjną czy z wierzycielem i dzięki temu na przykład wydłużyć termin spłaty zobowiązania. Najczęściej windykatorzy przychylają się do takiego rozwiązania, ponieważ prowadzi ono do rzeczywistego uregulowania długu.
Rozmowy o długach z windykatorem mogą być korzystne dla obu stron. Firma windykacyjna dysponuje propozycjami spłaty długu, którym będzie mógł podołać sam dłużnik. Przystępując do negocjowania dłużnik wyraża swoją dobrą wolę i to, że uznaje dług, który musi w przyszłości uregulować.

Ważne!
Prowadząc negocjacje z windykatorem dłużnik powinien zapytać o to, czy istnieje możliwość wykreślenia jego danych z Rejestru Dłużników. Oczywiście, będzie to miało miejsce po spełnieniu pewnych warunków stawianych przez wierzycieli i firmę windykacyjną. Dłużnik powinien w tym celu regularnie spłacać swoje zobowiązanie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »