Urzędy Skarbowe mają nowy plan do wykonania. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, aż siedem na dziesięć inspekcji musi się zakończyć wystawieniem kontrolowanemu karnego podatku. Założenie na ma celu podreperowanie wpływów do budżetu państwa.
Misja Skarbwek, tak jak przed rokiem, pozostaje bez zmian - urzędy kontroli skarbowej koncentrować się mają na walce z oszustwami dotyczącymi VAT-u, akcyzy, na sprawdzaniu działalności prowadzonej w Internecie oraz wykrywaniu nieujawnionych dochodów.
Choć priorytety Skarbówki nie uległy zmianom, nie sposób pominąć zmian w pożądanej skuteczności tych kontroli. Urzędy będą się przyglądać tym samym grupom podatników, ale, inaczej niż w zeszłym roku, ministerstwo nie wskazało w dokumencie, na jakie wpływy do budżetu liczy.
„Dziennik” podaje, że w roku ubiegłym miało to być prawie 172 mln zł , efekty zeszłorocznych kontroli są jeszcze podsumowywane. W tym roku inspektorom narzucono normy procentowe - aż 71 proc. wszczętych postępowań musi zakończyć się wynikiem pozytywnym.
Ministerstwo Finansów tłumaczy, że chodzi o to, by postępowanie wszczynane były tylko w uzasadnionych przypadkach i żeby dzięki temu częściej kończyły się sukcesem urzędników.
Większość ekspertów jest zdania, że wprowadzenie normy procentowej spowoduje, że jak już inspektor wejdzie do firmy, to na siłę będzie starał się znaleźć nadużycia. Możliwe jednak, że wymóg procentowy skuteczności kontroli będzie miał pozytywne konsekwencje:
- Skoro 71 proc. kontroli ma się zakończyć ujawnieniem nadużyć, to w praktyce inspektorzy powinni sprawdzać w głównej mierze te podmioty, co do których mają zweryfikowane informacje i uzasadnione przypuszczenia, że nieprawidłowości u nich występują – tłumaczy Michał Lejman, menedżer w KPMG. Jego zdaniem urzędnicy nie będą mogli pozwolić sobie na prowadzenie masowych kontroli wszczynanych na chybił trafił, ponieważ nie spełnią wymogu stawianego przez ministerstwo.
Na efekty nowej polityki Skarbówki zapewne nie będziemy musieli długo czekać.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.