A A A
drukuj

Pierwsza praca po pół roku?

Data publikacji: 2012.07.20 godz. 11:36

Redaktor, eBroker.pl
OCENA
0/5

Według badania Pracuj.pl absolwenci nie mają co liczyć na pracę zaraz po studiach.  

Nadszed koniec roku akademickiego a wraz z nim rzesza absolwentów rozpoczęło poszukiwaia stałej pracy. Jednak z badania „Campus 2012” portalu Pracuj.pl wynika, że nie mają co liczyć na posadę od zaraz. Trzy czwarte badanych absolwentów pierwszej pracy szukało bowiem do 6 miesięcy, a co dziesiąty nawet rok.

Nic więc dziwnego, że w badaniu „Campus 2012” ponad połowa badanych absolwentów (52%) odpowiedziała, że negatywnie ocenia swoje szanse na znalezienie pracy. Większymi pesymistami w tym względzie są osoby kończące kierunki humanistyczne (55% źle ocenia swoje szanse), choć - co ciekawe - z danych wynika, że wcvale nie idzie im na tym polu gorzej niż ich kolegom po studiach technicznych czy ekonomicznych. Zdecydowanie lepiej swoje szanse na znalezienie pracy oceniają natomiast osoby po studiach ekonomicznych (43%), a najlepiej absolwenci kierunków technicznych (37%).


Ta dość pesymistyczna ocena swoich możliwości wśród absolwentów może wynikać, między innymi, z ich dość negatywnej oceny rzeczywistości.
"Prawie 60% z nich źle ocenia oferty dostępne na rynku pracy. Co warte zaznaczenia, podobnie myśli niespełna połowa aktualnie studiujących. Najgorzej sytuację na rynku pracy oceniają znów humaniści – 6 na 10 z nich uważa, że nie ma dla nich atrakcyjnej pracy." - czytamy w podsumowaniu badania w serwisie  prnews.pl

Nie od dziś mówi się też, że przeszkodą w znalezieniu pracy jest brak doświadczenia wymaganego przez pracodawców i, o dziwo, absolwenci zgadzają się z tą opinią. Według największego odsetka badanych przez Pracuj.pl (63%) jest to główny powód, dla którego „świeżo upieczeni” specjaliści nie mogą znaleźć pracy. Absolwenci zwracają jednak również uwagę na ograniczoną liczbę miejsc na rynku pracy, między innymi wynikającą z trudnej sytuacji w globalnej gospodarce (42% z nich) oraz na tzw. przeedukowanie (na wybranych kierunkach jest więcej osób niż wymaga tego rynek pracy - uważa tak 29% respondentów). Co czwarty wskazał też na to, co sygnalizują pracodawcy, czyli nieadekwatność wiedzy zdobytej na studiach do potrzeb firm (27%).


Samo "doświadczenie" jest pojęciem skomplikowanym. Inaczej będzie zbierał doświadczenie absolwent anglistyki, który chce zostać nauczycielem, a inaczej ten, który chce być w przyszłości tłumaczem symultanicznym czy tłumaczem literatury pięknej. Możliwe też, że ktoś wybrał anglistykę, bo lubi języki obce, ale pracę planuje w zupełnie innej branży - wtedy zdobywanie doświadczenia będzie wyglądało jeszcze inaczej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »