A A A
drukuj

Pilne: W 2019 r. komornicy będą działać inaczej...

Data publikacji: 2018.12.03 godz. 13:03

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
2.7/5

Jednolita opłata komornicza (10%) ma zastąpić dwie stawki
Ustawa o kosztach komorniczych również wprowadza bardzo istotne zmiany. Wedle nowych przepisów, opłaty komornicze będą stanowiły dochód budżetu państwa, a nie wyłączne wynagrodzenie komornika (tak jak obecnie). W zależności od wykonywanej czynności, komornik otrzyma 60% - 99% opłaty „ściągniętej” od dłużnika. Taka regulacja nie ucieszy komorników, ponieważ jednocześnie zmianom ulegną stawki opłat komorniczych. Najważniejsza modyfikacja będzie skutkowała zastąpieniem od 1 stycznia 2019 r. dwóch stawek za egzekucję świadczeń pieniężnych (8% oraz 15%) jednolitą stawką- 10%. Co więcej, wpłata przez dłużnika zaległego świadczenia pieniężnego w ciągu miesiąca od doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, będzie skutkowała obniżeniem stawki opłaty komorniczej do zaledwie 3%. Można przypuszczać, że wiele osób posiadających mniejsze długi, chętnie skorzysta z takiego ustawowego „rabatu”.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Warto zwrócić uwagę, że nowe zasady odnośnie kosztów komorniczych mają obowiązywać jedynie w przypadku postępowań rozpoczętych od 1 stycznia 2019 r. Takie rozwiązanie pozwoli na uproszczenie sytuacji prawnej. Nowe przepisy dotyczące m.in. konieczności nagrywania interwencji komornika oraz przekazywania formularza skargi, mają być stosowane również w przypadku spraw rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2019 r. Bez wątpienia jest to dobra wiadomość dla dłużników.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »