A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Czy Polacy mogą się bezpłatnie leczyć za granicą?

Data publikacji: 2018.05.25 godz. 09:57

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Największy kłopot to transport medyczny i pomoc dentysty
Osoby planujące wyjazd do któregokolwiek z krajów UE/EFTA, powinny dowiedzieć się więcej o zasadach funkcjonowania tamtejszej opieki medycznej i świadczeniach, które są bezpłatne dla posiadacza karty EKUZ. Zakres takich refundowanych świadczeń bywa bowiem ograniczony. Potwierdzają to przykłady z następujących krajów:

  • Austria - posiadacz karty EKUZ zapłaci za pobyt w publicznym szpitalu (dzienna opłata waha się od 12,00 EUR do 20,10 EUR). Pacjent z Polski płaci za okres nieprzekraczający 28 dni w roku. Częściowo odpłatna jest pomoc stomatologa. Polski turysta będzie musiał pokryć pełne koszty akcji ratowniczej w górach.
  • Niemcy - posiadacz karty EKUZ zapłaci za pobyt w publicznym szpitalu (dzienna opłata to 10,00 EUR). Pacjent z Polski płaci za okres nieprzekraczający 28 dni w roku.
  • Hiszpania - pacjent z Polski musi pokryć pełny koszt leczenia stomatologicznego.
  • Grecja - pacjent ubezpieczony w Polsce poniesie do 25% kosztów związanych z usługami stomatologa, wizytą u lekarza pierwszego kontaktu oraz leczeniem w szpitalu.
  • Norwegia - za ambulatoryjną pomoc lekarza specjalisty trzeba zapłacić 320 NOK (wizyta ze skierowaniem) albo 490 NOK (wizyta bez skierowania).
  • Szwecja - pomoc ambulatoryjna i wizyta u lekarza pierwszego kontaktu wiąże się z wydatkiem na poziomie 100 SEK - 450 SEK. Dzień pobytu w szwedzkim szpitalu kosztuje 80 SEK. Dodatkowo pacjent z Polski musi pokryć pełny koszt leczenia stomatologicznego.
  • Słowacja - polski turysta będzie musiał pokryć pełne koszty akcji ratowniczej w górach i usług stomatologicznych niezwiązanych z stanami nagłymi.
  • Włochy - wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje do 36,15 euro. Częściowo odpłatna jest ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Dodatkowo pacjent z Polski musi pokryć pełny koszt leczenia stomatologicznego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Powyższe przykłady dobrze pokazują, jak zróżnicowana jest polityka poszczególnych krajów UE/EFTA w zakresie „wspólnotowego” leczenia cudzoziemców. Warto dodać, że wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu nie są skłonne do refundowania kosztów związanych z transportem chorego Polaka do ojczyzny. Koszt takiego transportu może oscylować nawet na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku ciężko chorych osób. Co gorsza, Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze refunduje koszty transportu chorego Polska z innego kraju. Właśnie dlatego przed wyjazdem za granicę (nawet do krajów UE/EFTA), zalecany jest zakup prywatnego ubezpieczenia, które uwzględnia również koszty transportu medycznego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloDom Zielona Hipoteka w VeloBank »