A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto może otrzymać mieszkanie socjalne?

Data publikacji: 2018.02.16 godz. 12:49

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.6/5

Niektóre osoby mają gwarancję socjalnego lokum
Lokale socjalne należą do tzw. zasobu mieszkaniowego gminy (podobnie jak mieszkania komunalne). Samorządy posiadają pewien zakres niezależności w zarządzaniu swoim zasobem, ale muszą respektować ogólnie obowiązujące przepisy (np. dotyczące zasad przydziału mieszkań).
Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje dwie kategorie osób mogących korzystać z mieszkań socjalnych. Do pierwszej grupy należą osoby objęte wyrokami eksmisyjnymi. Warto wiedzieć, że sąd orzekający o eksmisji, musi bezwarunkowo przyznać mieszkanie socjalne niektórym lokatorom. Mowa o mieszkańcach gminy eksmitowanych z lokali komunalnych, spółdzielczych lub społecznych (TBS), którzy nie posiadają innego lokum i jednocześnie są:

  • osobami małoletnimi lub opiekunami małoletnich
  • osobami niepełnosprawnymi lub ich opiekunami
  • osobami ubezwłasnowolnionymi lub ich opiekunami
  • ciężarnymi kobietami
  • obłożnie chorymi osobami
  • osobami bezrobotnymi
  • emerytami lub rencistami spełniającymi kryteria do uzyskania świadczenia z pomocy społecznej
  • osobami spełniającymi inne przesłanki określone w uchwale rady gminy

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Na ustawową gwarancję lokalu socjalnego w razie eksmisji, nie mogą liczyć np. osoby, które wcześniej wynajmowały mieszkanie od prywatnego właściciela. Sytuacja takich eksmitowanych będzie indywidualnie oceniana przez sąd (nawet jeśli spełniają oni jedną z powyższych przesłanek). Prawa do lokalu socjalnego mogą zostać pozbawione osoby, które zostały eksmitowane ze względu na łamanie zasad porządku i właściwego zachowania w budynku wielorodzinnym. Lokal socjalny (poza rzadkimi sytuacjami), nie przysługuje również osobie, która samowolnie zajęła cudze mieszkanie i została z niego eksmitowana.
Warto wiedzieć, że prawo do zasiedlenia dostępnego mieszkania socjalnego posiadają również osoby znajdujące się w trudnej sytuacji lokalowej i dysponujące dochodem nieprzekraczającym minimum określonego przez uchwałę rady gminy. Trzeba wspomnieć, że umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas określony. Przepisy nie ustalają minimalnego lub maksymalnego czasu trwania umowy dotyczącej wynajęcia mieszkania socjalnego. W tej kwestii gminy posiadają swobodę decyzji.
Przedłużenie umowy o najem socjalnego „M” na kolejny okres będzie możliwe, jeżeli lokator nadal znajduje się w trudnej sytuacji mieszkaniowej oraz finansowej. Co ważne, gmina może bez dodatkowego terminu wypowiedzieć umowę najmu mieszkania socjalnego jeśli ustaliła, że dany lokator zyskał prawo do innego domu lub lokalu (np. w drodze spadku).
W przypadku prawa do lokalu socjalnego wynikającego z eksmisji, liczba wymaganych formalności będzie mniejsza. Konieczności złożenia pisemnego wniosku o najem wraz z zaświadczeniem o dochodach oraz innymi dokumentami, nie uniknie natomiast osoba potrzebująca lokalu socjalnego w związku ze złą sytuacją finansową. Dokładne zasady wnioskowania o socjalne mieszkanie, powinny zostać określone w uchwale rady gminy.
Sprawdź, kto może wynająć lokum w programie Mieszkanie Plus »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »