A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Co możemy wybudować bez pozwolenia?

Data publikacji: 2018.08.14 godz. 14:14
OCENA
4.0/5

Niektóre budynki i budowle (w tym nawet domy) można wybudować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia. Wyjaśniamy, na czym polegają te ułatwienia.

Fot: Co można postawić na działce bez pozwolenia?

Wielu Polaków planujących inwestycję budowlaną (np. budowę domu lub garażu), narzeka na aktualne przepisy. To prawda, że pod względem przyjazności procedur i formalności budowlanych, Polska nie jest europejskim liderem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w ostatnich latach wprowadzono pewne zmiany, które mają na celu ułatwienie życia inwestorom budowlanym. Dużym zainteresowaniem cieszy się np. możliwość budowy domu bez pozwolenia (na podstawie samego zgłoszenia do urzędu). Warto wiedzieć, że istnieją również inne rodzaje inwestycji budowlanych, które można realizować na podstawie zgłoszenia albo bez jakiegokolwiek powiadamiania urzędu. Z myślą o czytelnikach, którzy mają pewne plany budowlane, w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa” postanowiliśmy wyjaśnić, na czym polegają obecne ułatwienia dotyczące realizacji inwestycji budowlanych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Budowa domu bez pozwolenia jest możliwa pod pewnymi warunkami
Warto przypomnieć, że w czerwcu 2015 r. wprowadzono ważną nowelizację ustawy prawo budowlane. Ta zmiana przepisów przewidywała możliwość legalnej budowy domu na podstawie zgłoszenia, które nie zostało zakwestionowane przez urzędników. Ważne zmiany w prawie budowlanym zostały wprowadzone również na początku 2018 r. Nasz artykuł oczywiście uwzględnia te najnowsze modyfikacje przepisów dotyczące inwestycji budowlanych możliwych bez zgody urzędu.

Sprawdź oferty kredytów hipotecznych w porównywarce eBroker.pl »

Jeżeli chodzi o budowę domu na podstawie zgłoszenia nie zakwestionowanego przez urząd (w ciągu 30 dni), to warto zdawać sobie sprawę, że takie rozwiązanie ma charakter wyjątku od ogólnych przepisów. Nie może być ono zastosowane w przypadku wielu inwestycji zakładających budowę domu. Ustawodawca (nie bez racji) uznał, że ważnym aspektem jest ochrona interesu sąsiadów, którzy mogą skarżyć się np. na zacienienie swoich posesji związane z budową w pobliżu wysokiego lub obszernego budynku. W związku z powyższym, budowa domu na podstawie samego zgłoszenia będzie możliwa, jeżeli taki projektowany budynek jednorodzinny ma obszar oddziaływania nie wykraczający poza działkę posiadaną przez inwestora. W myśl aktualnych przepisów, obszar oddziaływania musi określić osoba przygotowująca projekt domu jednorodzinnego. Chodzi tutaj między innymi o kwestie związane z zacienieniem, wymaganą odległością od sąsiednich budynków oraz spełnianiem odrębnych wymagań dotyczących np. ochrony przyrody i krajobrazu. Jeśli okaże się, że projektowany budynek jednak wpływa na sąsiednie nieruchomości, to inwestor będzie musiał się pogodzić z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę (w standardowym trybie).
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się co można wybudować na działce bez pozwolenia »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »