A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Czy Twój pracodawca musi walczyć z upałem w miejscu pracy?

Data publikacji: 2018.09.10 godz. 13:51

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Upały oznaczają problem nie tylko dla pracowników. Warto wiedzieć, że pracodawca ma pewne obowiązki związane z warunkami pracy w wysokiej temperaturze.

Fot: Jaka powinna być temperatura w miejscu pracy?

Lato 2018 r. przejdzie do historii jako jedno z bardziej upalnych. Prognozy klimatyczne na następne lata, raczej nie są zbyt optymistyczne dla wszystko osób, które źle znoszą upalną pogodę. Wszystko wskazuje bowiem na to, że z roku na rok ocieplenie klimatu będzie coraz bardziej odczuwalne. Przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić na przerwanie działalności firmy podczas upalnych dni, bo to mogłoby zdestabilizować ich biznes i oznaczać szkody albo nawet zagrożenie dla kontrahentów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że upalna pogoda oznacza pewne dodatkowe obowiązki dla pracodawców. Wszyscy pracownicy powinni wiedzieć o przepisach związanych z upałami, które mają poprawić warunki ich pracy. Właśnie dlatego w ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa” informujemy, jak upały wpływają na obowiązki pracodawcy.

Zapewnienie wody stanowi podstawowy obowiązek zakładu pracy
Wielu pracowników mogło słyszeć o tym, że gorąca aura skutkuje obowiązkiem zapewnienia napojów w firmie. Warto bliżej przyjrzeć się przepisom, które wprowadzają taką zasadę do obowiązującego prawa. Mowa o Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Wspomniane rozporządzenie wskazuje, że pracownikom nie przysługuje ekwiwalent za należne napoje. Podobna zasada dotyczy również posiłków, które zgodnie z analizowanym rozporządzeniem muszą być wydawane niektórym osobom zatrudnionym w firmie (np. ciężko pracującym robotnikom). Brak możliwości zastosowania ekwiwalentu oznacza, że pracodawca nie może wypłacić pracownikom drobnych dodatków w ramach wynagrodzenia i nakazać zakupienia napojów na własną rękę.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Rozporządzenie z 28 maja 1996 roku dokładnie określa, kiedy pracownikom trzeba wydać napoje. Taki obowiązek pracodawcy związany z upałami powstaje, jeżeli temperatura na zamkniętym stanowisku pracy przekracza 28 stopni Celsjusza. Pracownicy zatrudnieni na otwartej przestrzeni, muszą otrzymać napoje za każdym razem, gdy na termometrze jest przynajmniej 25 „kresek”. Warto zwrócić uwagę, że zimne napoje przysługują również pracownikom zatrudnionym w ramach gorącego mikroklimatu, który charakteryzuje się wskaźnikiem obciążenia termicznego powyżej 25 stopni Celsjusza. Z takim gorącym mikroklimatem, pracownik ma do czynienia np. podczas pracy przy piecu hutniczym. Wedle rozporządzenia z 28 maja 1996 roku, gorące napoje przysługują natomiast osobom pracującym na zewnątrz, jeżeli temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Pracodawca musi zapewnić ciepłe napoje pracownikowi również wtedy, gdy mikroklimat pracy cechuje się wskaźnikiem siły chłodzącej powietrza powyżej 1000. Napoje przysługują też pracownikom, którzy w czasie zmiany będą „spalać” ponad 1500 kcal (mężczyźni) lub 1000 kcal (kobiety).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Obowiązujące przepisy nie wskazują rodzaju napojów oraz ich ilości przysługującej każdemu pracownikowi. W tym względzie pracodawca musi wykazać się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. Przyjmuje się, że podczas upałów niezbędne minimum stanowi zimna woda w ilości nieograniczonej dla każdego pracownika, która jest dostępna przez cały czas pracy. Pracodawca niewywiązujący się z takiego podstawowego obowiązku zapewnienia napojów, ryzykuje karą od Państwowej Inspekcji Pracy wynoszącą 1000 zł - 30 000 zł. Wysokość wspomnianej kary zależy oczywiście od skali zaniedbań oraz czasu ich występowania.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się kiedy pracodawca musi skrócić czas pracy »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »