A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Za ukryty dochód zapłacisz 75% podatku!

Data publikacji: 2018.08.27 godz. 14:48

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.2/5

Wykrycie nieujawnionych źródeł dochodu przez fiskusa, oznacza dość poważne problemy dla podatnika. Taka osoba może się jednak bronić przed zarzutami urzędu skarbowego.

Fot: Jakie kara grozi za ukrywanie dochodu przed US?

Ostatnio sporo mówi się o uszczelnianiu systemu podatkowego w Polsce. Pewne sukcesy dotyczące egzekwowania podatku VAT i zwalczania wyłudzeń, nie wpłynęły jednak na sytuację dotyczącą podatku PIT. Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), nadal mamy do czynienia ze sporą liczbą nadużyć. Najważniejszym problemem jest rozbudowana szara strefa. Wiąże się ona z istnieniem nieopodatkowanych źródeł dochodu (dotyczących np. najmu, sprzedaży produktów lub świadczenia usług). Osoba oskarżona przez fiskusa o ukrywanie dochodu podlegającego opodatkowaniu, musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi (czasem również karnymi). W ramach kolejnego artykułu z naszego cyklu „Poznaj swoje prawa”, tłumaczymy na czym dokładnie polegają takie konsekwencje. Informujemy również o tym, jak podatnik może się bronić przed zarzutami dotyczącymi ukrywania dochodów.

Fiskus nie musi informować o zamiarze wszczęcia kontroli
Na wstępie warto wyjaśnić, jakie nieprawidłowości dotyczące ukrytych źródeł przychodów i dochodów (sposobów zarobkowania), bywają celem zainteresowania fiskusa. Urząd skarbowy może podjąć kontrolę związaną z podejrzeniem istnienia przychodów o nieznanym pochodzeniu (niewykazanych przez podatnika) albo przychodów ujawnionych w nieprawidłowej wysokości (zaniżonych). Na etapie kontroli fiskus sprawdza, czy istnieje spora dysproporcja pomiędzy poziomem wykazanych dochodów oraz zgromadzonym majątkiem i sumą wydatków. Podejrzenia urzędu skarbowego może wzbudzić na przykład sytuacja, w której osoba nieposiadająca dochodów wykazywanych w deklaracji PIT lub niedeklarująca wcześniej dużej darowizny albo spadku, kupuje drogi pojazd lub nieruchomość. Warto wiedzieć, że fiskus nie zawiadamia podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli jeśli taka kontrola ma dotyczyć między innymi zatajonych przychodów/dochodów lub niezarejestrowanej działalności gospodarczej. Osoba podejrzana o ukrywanie źródeł dochodu lub przychodu, otrzyma odpowiednie zawiadomienie dopiero po wszczęciu kontroli.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Kontrola fiskusa kończy się sporządzeniem protokołu, który podatnik może zakwestionować w ciągu 14 dni od jego doręczenia. Takie obiekcje kontrolowanego muszą się opierać na konkretnych dowodach. Jeżeli fiskus po „prześwietleniu” sytuacji podatnika stwierdzi nieadekwatność jego wydatków oraz legalnych dochodów, to zostanie wszczęte postępowanie podatkowe. W ramach postępowania, fiskus dąży do oszacowania wysokości nieujawnionych przychodów/dochodów oraz zastosowania sankcji. Podatnik może się bronić przy pomocy posiadanych dowodów i korzystać z prawa dostępu do akt sprawy. Jeżeli podatnik powołuje się na przychody lub dochody, w stosunku do których trudno jest przedstawić precyzyjne dowody (np. z powodu upływu czasu), to możliwe jest tzw. uprawdopodobnienie źródła. Legalne uzyskanie przychodów lub dochodów tłumaczących wysokie wydatki, można uprawdopodobnić np. przy pomocy zeznań świadków, którzy potwierdzą wspólną pracę za granicą przed laty. Warto pamiętać, że podczas postępowania podatkowego ciężar dowodu spoczywa na podatniku. Wcześniej (na etapie kontroli) to fiskus musi wykazać ewentualne nieprawidłowości. Kontrolowany powinien jednak współpracować z kontrolerem i składać odpowiednie wyjaśnienia. Warto również pamiętać, że fiskus w ramach kontroli posiada szerokie uprawnienia ustawowe. Może on na przykład sprawdzić konto bankowe podatnika, jeżeli inne źródła informacji nie stanowią odpowiedniego dowodu.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się co jeszcze grozi poza 75% podatkiem »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »