A A A
drukuj

Pracownicze Plany Kapitałowe - co warto o nich wiedzieć?

Data publikacji: 2019.07.11 godz. 10:58

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Wraz z początkiem lipca 2019 roku, ruszają Pracownicze Plany Kapitałowe. Postanowiliśmy przedstawić najważniejsze informacje o tej formie oszczędzania na emeryturę.

Fot: O co chodzi w PPK?

Reforma polskiego systemu emerytalnego to temat - rzeka, który wystarczyłby do napisania długiej książki. Wraz z początkiem lipca 2019 roku, można do niego dopisać kolejny rozdział. Właśnie wtedy ruszają bowiem Pracownicze Plany Kapitałowe. Mają one stanowić receptę na spodziewane problemy z niską stopą zastąpienia oraz wysokością „ZUS - owskich” emerytur. Pomimo medialnego zainteresowania wprowadzeniem PPK, wiele osób nadal myli to nowe rozwiązanie z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi oraz dobrowolnymi kontami służącymi do odkładania na emeryturę (IKE oraz IKZE). Właśnie dlatego postanowiliśmy wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Pomimo zapisu możliwa jest czasowa rezygnacja z PPK
Trudno ukryć, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych jest różnie oceniane przez osoby najbardziej zainteresowane tematem, czyli samych pracowników. Wielu Polaków obawia się, że środki wpłacone do PPK z czasem mogą zostać wykorzystane do sfinansowania bieżącego deficytu w systemie emerytalnym. Wątpliwości wzbudza także fakt, że większą część podstawowej składki na PPK musi sfinansować pracownik. Zgodnie z podstawowym wariantem, pracodawca opłaci składkę PPK stanowiącą 1,5% podstawy dla składek ZUS (wynagrodzenia brutto). Wkład ze strony pracownika ma być nieco większy (2,0% podstawy). Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215) przewiduje możliwość dobrowolnego podniesienia poziomu comiesięcznych wpłat (do 4,0% pensji brutto po stronie pracodawcy i 4,0% po stronie pracownika).

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Perspektywa przekazywania 2,0% swojego wynagrodzenia brutto na rzecz Pracowniczych Planów Kapitałowych jest zniechęcająca dla niektórych osób. Właśnie dlatego pojawiają się pytania o możliwość uniknięcia wpłat do systemu PPK. Osoby zainteresowane taką opcją zapewne ucieszy fakt, że system Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dobrowolny (mimo automatycznego zapisu obejmującego zatrudnionych w wieku 18 lat - 55 lat). O rezygnacji z PPK (możliwej w dowolnym momencie), trzeba będzie powiadomić pracodawcę. Przepisy przewidują konieczność wyrażania takiej rezygnacji z oszczędzania co 4 lata.
Co ważne, system Pracowniczych Planów Kapitałowych nie obejmie niektórych pracujących Polaków. Mowa o osobach samozatrudnionych, pracownikach służb mundurowych oraz rolnikach. W przypadku pracowników liczących sobie 55 lat - 70 lat, przystąpienie do PPK ma być dobrowolne. Z nowego systemu oszczędzania na emeryturę wyłączono też osoby, które już uczestniczą w Pracowniczych Programach Emerytalnych albo mają taką możliwość. Szczególne przepisy dotyczą także osób zarabiających do 120% minimalnego wynagrodzenia. Dla takich zatrudnionych przewidziano bowiem obniżony poziom składki pracowniczej na PPK (nie mniejszy jednak niż 0,5% podstawy, czyli wynagrodzenia brutto).
Dowiedz się więcej o Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE) »

Państwo kusi początkowym bonusem i roczną dopłatą
Rząd zachęca do oszczędzania w systemie PPK nie tylko poprzez zapewnienie dziedziczności środków. Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (obowiązująca od 1 stycznia 2019 r.) przewiduje również dwie formy premiowania oszczędzających. Mowa o początkowej premii wynoszącej 250 zł oraz corocznej dopłacie do salda zgromadzonych środków na poziomie 240 zł. Wpłata powitalna od państwa (250 zł) jest przewidziana dla osób, które przynajmniej przez 3 miesiące będą oszczędzały w systemie PPK i za ten okres dokonają podstawowych wpłat. Bonus roczny (240 zł) ma z kolei przysługiwać oszczędzającym, których wpłaty podstawowe i dodatkowe oraz wpłaty od pracodawcy w danym roku wyniosą minimum 3,5% z sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoby wpłacające do PPK niższą składkę (z uwagi na małe zarobki) będą uprawnione do otrzymania rocznej dopłaty (240 zł) po osiągnięciu 25% podanego wyżej limitu (25,0% x 3,5% z sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się kiedy można wypłacić środki z PPE »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »