A A A
drukuj

Pułapka kolejnej lokaty – warunki odnawiania lokat bankowych

Data publikacji: 2019.08.19 godz. 10:43
OCENA
5.0/5

Z plakatów, reklam prasowych czy telewizyjnych różnych banków dowiadujemy się o najlepszych ofertach terminowych lokat bankowych. Instytucje finansowe kuszą maksymalnie wysokim oprocentowaniem, które pozwala na wypracowanie zysków. Jednak trzeba mieć się na baczności i w porę wycofać pieniądze z lokaty. Jeśli zostanie ona przedłużona przez bank automatycznie, jej warunki najprawdopodobniej nie będą już takie atrakcyjne, jak na początku.

Fot: Oprocentowanie to główna wada lokat odnawialnych.

Po terminie zapadalności lokaty terminowej bank może ją automatycznie odnowić, ale kolejny depozyt będzie miał z reguły niższe oprocentowanie od pierwszego. 

Trudno o dobrą lokatę
Od wielu miesięcy obowiązują w Polsce rekordowo niskie główne stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Dlatego banki nie mają narzędzi pozwalających im oferować konsumentom depozyty terminowe wysokooprocentowane. Większość ma oprocentowanie nieprzekraczające 2-3 proc. w skali roku. Jeśli zdarza się lokata na przykład na 3,5-4 proc. to najczęściej obwarowana jest wieloma wymaganiami. Bank pozwala na założenie tylko jednej lub co najwyżej kilku takich depozytów na osobę, z określonym limitem kwotowym i na krótki czas - na jeden czy dwa miesiące. Po tym czasie oferta promocyjna wygasa, a lokata odnawiana jest przez bank automatycznie, ale na zupełnie innych warunkach.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Co dzieje się z depozytem po osiągnięciu terminu zapadalności?
Kiedy mija termin, na który klient założył lokatę, mało kto od razu wycofuje pieniądze z lokaty. Część konsumentów zakłada, że depozyt wraz z odsetkami zostanie przekazany na określony rachunek bankowy, a część, że lokata zostanie przedłużona dokładnie na tych samych zasadach. Nic bardziej mylnego. Bardzo często jest tak, że odnowienie lokaty rzeczywiście następuje, ale ze stawką obowiązującą na dzień przedłużenia lub na warunkach lokaty standardowej, znacznie mniej korzystnych.

Niekorzystne przedłużenie lokaty
Odnawialność lokaty jest czynnikiem, który rzadko kiedy jest brany pod uwagę przy wyborze określonej oferty depozytowej. Tymczasem bank podaje takie warunki w regulaminie produktu, na jego karcie, albo po prostu w tabeli oprocentowania oferowanego dla lokat terminowych. Zapisy umowy są również dobrym źródłem informacji na ten temat i warto się z nimi zapoznać, aby później nie być zaskoczonym, że dotychczas 4-procentowa lokata odnowiła się na kolejny okres, ale z oprocentowaniem 0,5 proc. w skali roku.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Zdecydowana większość lokat dostępnych w polskich bankach to lokaty odnawialne, a jeśli pierwsza lokata była promocją jednorazową dla nowych klientów, to kolejna, już automatycznie odnowiona, bez wątpienia będzie miała warunki znacznie gorsze. Na przykład Nest Bank dla nowych klientów zaoferuje lokatę na 4 proc. w skali roku, ale po odnowieniu ma ona oprocentowanie zaledwie 1 proc. w skali roku. W Idea Banku też klienci mogą liczyć na wysokie oprocentowanie 4 proc. w skali roku, ale po terminie zapadalności lokaty odnowi się ona z oprocentowaniem 1,6 proc. w skali roku.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »