A A A
drukuj

Rząd chce dopłacać do najmu. Sprawdź komu!

Data publikacji: 2018.07.10 godz. 11:00
OCENA
5,0/5

Rząd przyjął już projekt ustawy wprowadzającej dopłaty dla osób wynajmujących mieszkanie. Warto dowiedzieć się, kto już niebawem będzie mógł otrzymać takie wsparcie.

Fot: Rządowe dopłaty do najmu.

Już kilka tygodni temu było wiadomo, że koncepcja programu Mieszkanie Plus ulegnie zasadniczym zmianom. Okazało się bowiem, że w obecnych warunkach państwo nie może zagwarantować niskich czynszów dla wszystkich lokatorów uczestniczących w regulowanej części programu Mieszkanie Plus. Wedle nowych założeń, „mieszkania plus” będą wynajmowane za czynsz zbliżony do rynkowego, a najmniej zamożni lokatorzy otrzymają dopłaty obniżające koszt użytkowania „M”. Właśnie takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, który niedawno został przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu. Warto dowiedzieć się więcej o nowej propozycji rządu dla najemców.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wsparcie ograniczono do użytkowników nowych mieszkań
Na wstępie trzeba nadmienić, że planowane zasady dotowania najmu określa rządowy projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Ten projekt wprowadza kilka ograniczeń, które z pewnością nie ucieszą osób zainteresowanych dopłatami do najmu. Pierwsze takie ograniczenie dotyczy specyfiki lokali, których najem będzie dofinansowywany przez państwo. Zgodnie z proponowaną ustawą, dopłaty mieszkaniowe mają przysługiwać tylko osobom zasiedlającym nowe „czynszówki”. Mowa o mieszkaniach, które powstały w ramach zupełnie nowej inwestycji, adaptacji budynku niemieszkalnego lub przebudowy/remontu budynku na terenie tzw. Specjalnej Strefy Rewitalizacji.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Konieczność zasiedlenia nowego mieszkania czynszowego (w ramach programu Mieszkanie Plus) to nie jedyny wymóg, który przewidziano dla beneficjentów dopłat. Takie osoby będą musiały posiadać odpowiednio niski dochód i nie dysponować prawem do innego lokum. W przypadku gospodarstw jednoosobowych, próg dochodu ma wynosić 60% ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Każda kolejna osoba w gospodarstwie domowym, podniesie ten limit o 30 punktów procentowych (np. gospodarstwo dwuosobowe - 90% przeciętnego wynagrodzenia, gospodarstwo trzyosobowe - 120% przeciętnego wynagrodzenia). Do momentu przyznawania pierwszych dopłat, zmieni się jeszcze poziom przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez GUS. Jeżeli uwzględnimy dane z 2017 roku, to maksymalne progi dochodowe uprawniające do uzyskania dopłat będą prezentować się następująco:

  • gospodarstwo domowe jednoosobowe - 2 562,91 zł łącznego dochodu (2 562,91 zł na osobę)
  • gospodarstwo domowe dwuosobowe - 3 844,36 zł łącznego dochodu (1 922,18 zł na osobę)
  • gospodarstwo domowe trzyosobowe - 5 125,81 zł łącznego dochodu (1 708,60 zł na osobę)
  • gospodarstwo domowe czteroosobowe - 6 407,27 zł łącznego dochodu (1 601,82 zł na osobę)
  • gospodarstwo domowe pięcioosobowe - 7 688,72 zł łącznego dochodu (1 537,74 zł na osobę)
  • gospodarstwo domowe sześcioosobowe - 8 970,17 zł łącznego dochodu (1 495,03 zł na osobę)

Co ważne, dochód gospodarstwa domowego w kontekście dopłat do najmu, ma być ustalany zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych. To oznacza, że uwzględniana będzie suma dochodów netto singla lub rodziny (po odliczeniu m.in. składek społecznych i podatków).
Przejdz na drugą stronę i dowiedz się ile wyniosą dopłaty w wybranych miastach »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »