A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Kto dostanie zasiłek rehabilitacyjny z ZUS?

Data publikacji: 2016.02.09 godz. 14:11
OCENA
4,8/5

Świadczenie z ZUS-u ma podobną wysokość jak ostatnia pensja …

Osoba pobierająca świadczenie rehabilitacyjne, nie musi się obawiać, że kwota otrzymana z ZUS-u będzie znacznie niższa od ostatniej pensji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadczenie rehabilitacyjne wynosi:

  • 90% podstawy przez pierwsze 90 dni wypłaty (podstawa to średnie wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed chorobą, pomniejszone następnie o równowartość składek na ubezpieczenie społeczne finansowanych przez pracownika)
  • 75% podstawy po 90 dniu wypłaty świadczenia
  • 100% podstawy jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży lub była spowodowana wypadkiem w pracy/chorobą zawodową

Warto również nadmienić, że świadczenie rehabilitacyjne jest obciążone podatkiem dochodowym oraz składką zdrowotną. Od wspomnianego świadczenia nie powinna być odprowadzana składka emerytalna, rentowa i chorobowa. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że podstawą do świadczenia rehabilitacyjnego jest zadeklarowana kwota, od której opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe. Tę sumę następnie się uśrednia (za okres ostatnich 12 miesięcy), pomniejsza o 13,71% i przemnaża przez odpowiedni wskaźnik (90%, 75%, 100%).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Niezależnie od sposobu zarobkowania, osoba wnioskująca o świadczenie rehabilitacyjne powinna złożyć wniosek ZUS Np-7 oraz dodatkowe dokumenty (np. zaświadczenie o stanie zdrowia na druku ZUS N-9, wywiad zawodowy z miejsca pracy na druku ZUS N-10) w lokalnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Komentarze

comments powered by Disqus