A A A
drukuj

Unia proponuje zmiany w urlopach rodzicielskich

Data publikacji: 2018.07.25 godz. 11:05
OCENA
5.0/5

Sprawiedliwy podział obowiązków rodzicielskich - takie założenie przyświeca Unii Europejskiej przy proponowaniu zmian w urlopach przeznaczonych dla młodych rodziców. Unia chce wysyłać ojców na 1,5-miesięczny urlop rodzicielski. Co na to Polska?

Fot: Zmiany w urlopach rodzicielskich

Komisja Europejska przygotowała projekt dyrektywy, zgodnie z którym ojcowie mieliby nakaz wykorzystania urlopu rodzicielskiego w wymiarze 1,5 miesiąca. Jeśli by tego nie zrobili, urlop by przepadał. 

Dyrektywa Komisji Europejskiej
Unia Europejska przygotowała propozycję dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Autorem jest Komisja Europejska, a pracowali nad nią przedstawiciele państw członkowskich UE. Porozumieli się oni co do tego, że ojcowie powinni mieć zagwarantowane prawnie możliwość wykorzystania półtoramiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Projekt przewiduje ponadto, że jeśli ojciec nie wykorzysta przyznanego mu urlopu w wymiarze 1,5 miesiąca, taki urlop przepadnie i nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Stanowisko Polski
W związku z propozycją dyrektywy Komisji Europejskiej wypowiedziała się o niej strona polska. Zdecydowanie jest przeciwna wprowadzeniu odgórnego nakazu dzielenia się częścią urlopu rodzicielskiego pomiędzy matką a ojcem dziecka.
Polska pomimo prowadzenia polityki prorodzinnej, wstrzymała się od głosu w Komisji Europejskiej w sprawie nakazu wykorzystywania urlopu rodzicielskiego przez ojca dziecka. Pojawiają się także głosy, że obowiązkowy urlop dla ojca dziecka to „robienie czegoś na siłę”, co nie może w przyszłości przynieść dobrych rezultatów.
Przypomnijmy, że w Polsce urlop macierzyński współistnieje z urlopem rodzicielskim. Łącznie trwają one rok i są płatne na poziomie 80 proc. zasiłku chorobowego. Nasz kraj deklaruje, że byłby w stanie poprzeć unijne rozwiązania, jeśli liczba dni, których nie można przenosić z ojca na matkę, była równa jednemu miesiącowi.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Co dalej z unijnym urlopem rodzicielskim?
Przedstawiciele państw członkowskich ustalili w Komisji Europejskiej wspólne stanowisko w kwestii regulacji dotyczących urlopów rodzicielskich. Bułgaria, która aktualnie przewodzi unii, chciała 2-miesięcznego urlopu dla ojców bez prawa do przeniesienia tego urlopu na matkę dziecka. Ustalono 1,5-miesięczny urlop ojcowski i takie stanowisko jest punktem wyjściowym do negocjacji z Parlamentem Europejskim, który ostatecznie nada kształt nowym regulacjom.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »