A A A
drukuj

Pilne! Karta EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego!

Data publikacji: 2016.07.11 godz. 12:05

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.1/5

Polacy wyjeżdzający na zagraniczne wakacje, często wyrabiają sobie specjalną kartę EKUZ. Jest ona bardzo przydatna, ale w praktyce nie może zastąpić ubezpieczenia turystycznego.

 

Fot: Na wakacje poza EKUZ jeszcze ubezpieczenie turystyczne

Dane z minionego roku wskazuj, że na wakacje za granicą wybrało się około 5 milionów rodaków. W obecnym sezonie urlopowym liczba zagranicznych turystów będzie mniejsza (m.in. ze względu na słabnącą złotówkę oraz zagrożenie terrorystyczne). Tym niemniej, zainteresowanie Europejskimi Kartami Ubezpieczenia Zdrowotnego bije rekordy. Wspomniane karty, które wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia, na pewno są przydatnym elementem w ekwipunku turysty. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że EKUZ nie zapewnia polskim turystom darmowej opieki medycznej. Praktycznie w każdym z krajów Europy, takie osoby będą musiały zapłacić za niektóre procedury medyczne. Opisywana sytuacja dotyczy nawet państw, które oficjalnie uznają karty EKUZ. W niektórych z krajów UE, trzeba płacić nawet za każdy dzień pobytu w szpitalu. Przed takimi kosztami leczenia, może ochronić tylko polisa turystyczna.

Sprawdź! Błyskawiczna pożyczka gotówkowa online nawet do 10 000 zł »

Za usługi medyczne dużo trzeba zapłacić m.in. w Belgii, Niemczech i Szwajcarii
Dane na temat kosztu usług medycznych za granicą, prezentuje między innymi Narodowy Fundusz Zdrowia. Informacje NFZ powinni sprawdzić również posiadacze karty EKUZ. W wszystkich krajach Unii Europejskiej i EFTA (państwa członkowskie EFTA to Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein), wspomniana karta zapewnia takie same zasady korzystania z usług medycznych, jakie obowiązują dla obywateli. To oznacza, że posiadacz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie posiada żadnej gwarancji bezpłatnego leczenia. Jeżeli w danym kraju obowiązuje odpłatność za niektóre usługi medyczne, to polski obywatel również będzie musiał ponieść taki koszt. Osoba nieposiadająca karty EKUZ, znajdzie się w jeszcze gorszej sytuacji, bo lokalne placówki opieki zdrowotnej będą od niej wymagać zapłaty za każdą procedurę medyczną.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Informacje zgromadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia wskazują, że kraje akceptujące kartę EKUZ, prezentują zróżnicowane podejście do kwestii odpłatnych usług medycznych (uwaga: poniższe zestawienie uwzględnia te kraje akceptujące EKUZ, które cieszą się największą popularnością wśród polskich turystów). W przypadku takich państw, jak np. Wielka Brytania lub Węgry, leczenie stomatologiczne może być jedynym kosztem dla polskiego turysty. Sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej w przypadku Austrii, Belgii, Niemiec, Szwecji oraz Szwajcarii. W każdym z wymienionych krajów, trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu oraz ponieść dodatkowe koszty. Przykładowo dzień pobytu w niemieckim szpitalu kosztuje 10 euro. Analogiczna stawka dla Austrii wynosi nawet 20 euro. W Szwajcarii trzeba już na wstępie wyłożyć 92 franki i dodatkowo płacić 15 franków za każdy dzień hospitalizacji. Warto podkreślić, że poniższa tabela uwzględnia tylko podstawowe wydatki i nie obejmuje np. kosztu zakupu leków bez refundacji, transportu karetką oraz badań laboratoryjnych.

Przykładowe koszty leczenia z kartą EKUZ w wybranych krajach Europy*
Nazwa kraju Koszty, jakie poniesie posiadacz karty EKUZ podczas leczenia w danym kraju
Austria
 • Obowiązuje odpłatność za każdy dzień pobytu w szpitalu (dzienna opłata od 12,00 euro do 20,10 euro). Odpłatne jest do 28 dni hospitalizacji rocznie.
 • Leczenie stomatologiczne jest częściowo odpłatne.
 • Za akcję pogotowia górskiego w całości płaci poszkodowany.
Belgia
 • Pacjent pokrywa od 20% do 40% kosztu porad lekarskich i leczenia stomatologicznego.
 • Obowiązuje opłata ryczałtowa za każdy dzień pobytu w szpitalu (pierwszy dzień - 42,58 euro, kolejne dni - dorośli 15,39 euro, dzieci 5,44 euro).
Bułgaria Obowiązuje odpłatność za każdy dzień pobytu w szpitalu (dzienna opłata: 5,80 lwa bułgarskiego). Odpłatne jest do 10 dni hospitalizacji rocznie.
Chorwacja Obowiązuje odpłatność za pobyt w szpitalu (od 10 do 2000 kun chorwackich).
Czechy
 • Leczenie w ambulatorium lub nagła pomoc dentysty kosztuje 90 koron czeskich.
 • Za akcję pogotowia górskiego w całości płaci poszkodowany.
Dania Pacjent płaci 35% lub 60% kosztów leczenia stomatologicznego.
Francja Lokalna kasa chorych może zwrócić koszt wizyty u lekarza (refundacja około 70% kosztów) lub hospitalizacji (refundacja 80% lub 100% kosztów). 
Grecja Pacjent pokrywa do 25% kosztu porad lekarskich, wizyty u dentysty i leczenia w szpitalu.
Hiszpania Pacjent pokrywa 100% kosztów leczenia stomatologicznego.
Holandia
 • Odpłatne jest leczenie szpitalne w wyższym standardzie.
 • Bezpłatne leczenie stomatologiczne dotyczy dzieci i profilaktyki u dorosłych.
Irlandia Pacjent pokrywa 100% kosztów leczenia stomatologicznego.
Niemcy Obowiązuje odpłatność za każdy dzień pobytu w szpitalu (dzienna opłata to 10,00 euro). Odpłatne jest do 28 dni hospitalizacji rocznie. Opłata nie dotyczy leczenia małoletnich oraz ciężarnych kobiet.
Norwegia
 • Wizyta u lekarza jest odpłatna (zryczałtowany koszt od 141 do 490 koron norweskich).
 • Pacjent pokrywa 100% kosztów leczenia stomatologicznego.
Portugalia
 • Wizyta u lekarza jest odpłatna (koszt od 5,00 euro do 10,00 euro). Opłata nie dotyczy dzieci i kobiet w ciąży.
 • W stanach nagłych obowiązuje odpłatność za pobyt w szpitalu (opłata od 10,35 euro do 20,65 euro).
Słowacja
 • Odpłatne jest leczenie ambulatoryjne bez pobytu w szpitalu (1,99 euro) oraz przebywanie w szpitalu osoby towarzyszącej (3,32 euro za dzień).
 • Za akcję pogotowia górskiego w całości płaci poszkodowany.
Szwajcaria
 • Pacjent musi zapłacić za pierwsze korzystanie z opieki zdrowotnej (dorośli - 92 franki za korzystanie przez kolejne 30 dni, małoletni - 33 franki za 30 dni korzystania z opieki zdrowotnej). Pobyt w szpitalu jest dodatkowo płatny (15 franków szwajcarskich za dzień). Opłata dzienna nie dotyczy dzieci, ciężarnych kobiet oraz uczniów/studentów do 25 lat.
 • Za akcję pogotowia górskiego obowiązuje pełna odpłatność (ponad kwotę 5000 franków szwajcarskich). Dla niższych kosztów, państwowa refundacja wynosi 50%.
Szwecja
 • Pacjent musi zapłacić za wizytę u lekarza (od 100 do 450 koron szwedzkich) i pobyt w szpitalu (80 koron szwedzkich/dzień). Wizyta w ambulatorium to koszt 250 koron szwedzkich. 
 • Leczenie stomatologiczne jest częściowo odpłatne.
Węgry Leczenie stomatologiczne jest częściowo odpłatne.
Wielka Brytania Leczenie stomatologiczne jest częściowo odpłatne.
Włochy
 • Pacjent musi zapłacić za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (do 36,15 euro) oraz leczenie ambulatoryjne.
 • Pacjent pokrywa 100% kosztów leczenia stomatologicznego.

Koszty akcji poszukiwawczej i transportu chorego do Polski bywają ogromne
Koszt hospitalizacji za granicą bywa wysoki, ale tego wydatku nie można porównywać z rachunkiem dotyczącym akcji poszukiwawczo - ratowniczej albo transportu chorego lub jego zwłok do kraju. Wspomniane usługi z reguły są odpłatne w całości, a Narodowy Fundusz Zdrowia w ogóle nie refunduje kosztów transportu pogrzebowego oraz akcji ratowniczych. Nawet jeśli ostatecznie uda się uzyskać zwrot kosztów od NFZ-u za transport medyczny, to najpierw konieczne będzie wyłożenie odpowiedniej sumy z własnych środków. To spory problem, gdyż koszt ratownictwa górskiego lub transportu medycznego/pogrzebowego do Polski może się zamknąć w kwocie wynoszącej kilkanaście tysięcy euro.

W związku z powyższym, osoby wyjeżdzające za granicę, powinny wykupić ubezpieczenie turystyczne, które oprócz standardowego zwrotu za leczenie, pokrywa również koszty transportu medycznego/pogrzebowego oraz wydatki związane z akcją ratowniczą. Niekiedy możliwe jest łatwe rozszerzenie ochrony o takie dodatkowe ryzyka.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus