Tylko do 20. stycznia przedsiębiorcy mają czas by wybrać optymalną formę opodatkowania. Podstawowa forma opodatkowania, skala podatkowa, niesie ze sobą korzyści w postaci ulg, ma jednak jeden minus, o którym pamiętać powinni w szczególności przedsiębiorcy osiągający duże przychody.
Skala podatkowa, jako podstawowa forma opodatkowania, dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, bez żadnych ograniczeń. Wymierną korzyścią z wyboru tej właśnie formy rozliczenia się z fiskusem jest możliwość korzystania z wszystkich przewidzianym ustawą ulg podatkowych, tj. ulgi internetowej, ulgi na dzieci, ulgi rehabilitacyjnej i ulgi dla osób osiągających dochody poza granicami kraju.
Jest to ponadto jedyna forma zezwalająca na wspólne rozliczanie się z małżonkiem czy rozliczenie wraz z samotnie wychowywanym dzieckiem. Pozostałe formy nie dają już takiej możliwości. Minusem skali podatkowej jest natomiast degresywna forma opodatkowania, co oznacza, że im większe są zarobki danego przedsiębiorcy, tym większy zapłaci on podatek. Skala podatkowa jest z założenia dwuprogowa. By mieścić się w pierwszym progu finansowym dochody nie mogą przekroczyć kwoty 85 528 zł. Podatek wyliczany jest wtedy według niższej, 18-proc. stawki.
Po przekroczeniu tego progu, czyli w sytuacji gdy osiągane dochody przekraczają wskazaną kwotę, podatek liczy się według wyższej, 32-procentowej. Warto mieć to na uwadze przy wyborze formy rozliczenia.
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy w rodzinie dochód osiągany jest jedynie przez przedsiębiorcę i tenże dochód stanowi główne źródło utrzymania rodziny, wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem może sprawić, że przekroczenie pierwszego progu podatkowego nie będzie miało realnego znaczenia.
(Źródło: Money.pl)
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.