A A A
drukuj

W 2016 roku wyższy podatek od nieruchomości

Data publikacji: 2016.01.21 godz. 16:23
OCENA
3.3/5

Stawki podatku mieszkaniowego mogą się zmieniać w każdym kolejnym roku. Nowe zasady naliczania i poboru podatku, są niekorzystne dla właścicieli wielu nieruchomości.

Fot: W 2016 roku wyższy podatek od nieruchomości

Osoby posiadajce domy, grunty i mieszkania, przyzwyczaiły się do tego, że w każdym kolejnym roku urząd gminy przesyła im zawiadomienie o podatku od nieruchomości (tzw. decyzję wymiarową). Wysokość wspomnianego podatku może się wahać, gdyż w każdym roku lokalny samorząd decyduje o stawkach za 1 mkw. Zmiany wprowadzone 1 stycznia 2016 roku, są bardziej znaczące niż zwykle i dotyczą wszystkich podatników. Część z tych osób nie może już regulować podatku w kwartalnych ratach. Inni właściciele mieszkań zapłacą za te części budynku, które do niedawna były wyłączone z opodatkowania.

Minister obniżył stawki podatkowe, ale nie wszyscy odczują tę zmianę
W kontekście podatku od nieruchomości warto przypomnieć, że w sierpniu Minister Finansów podaje maksymalne stawki za 1 mkw. na kolejny rok kalendarzowy. Urzędowe stawki dla całego kraju, ograniczają maksymalny poziom podatku od nieruchomości. Ich zmiana jest ściśle powiązana z aktualnym poziomem inflacji lub deflacji. Gminy mogą stosować niższe stawki podatku od nieruchomości niż te, które ogłasza Minister Finansów. Samorządy mają również prawo do wprowadzania własnych wyłączeń z opodatkowania. W skrajnym przypadku, gmina może nawet zrezygnować z pobierania podatku od nieruchomości.

Ze względu na deflację utrzymującą się w pierwszej połowie 2015 roku, Minister Finansów obniżył maksymalne stawki podatku, które dotyczą gruntów firmowych, lokali firmowych oraz pozostałych budynków (np. garaży wolnostojących). To ciekawa zmiana, gdyż od 2012 r. do 2015 r. stawki podatku od nieruchomości systematycznie rosły (patrz poniższa tabela). Trzeba jednak pamiętać, że obniżki nie będą dotyczyły wszystkich osób. Jeżeli w 2015 r. gmina stosowała stawki niższe od maksymalnych, to obniżka tych wartości nie zawsze będzie konieczna.

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości w latach 2011 - 2016
Rodzaj nieruchomości  Podatek od gruntów do prowadzenia dział. gosp.* Podatek od pozostałych gruntów* Podatek od budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych i ich części* Podatek od budynków firmowych, lokali firmowych i ich części* Podatek od garaży wolnostojących*
Maksymalne stawki na 2011r. 0,80 zł 0,41 zł 0,67 zł 21,05 zł 7,06 zł
Maksymalne stawki na 2012r. 0,84 zł 0,43 zł 0,70 zł 21,94 zł 7,36 zł
Maksymalne stawki na 2013r. 0,88 zł 0,45 zł 0,73 zł 22,82 zł 7,66 zł
Maksymalne stawki na 2014r. 0,89 zł 0,46 zł 0,74 zł 23,03 zł 7,73 zł
Maksymalne stawki na 2015r. 0,90 zł 0,47 zł 0,75 zł 23,13 zł 7,77 zł
Maksymalne stawki na 2016r. 0,89 zł 0,47 zł 0,75 zł 22,86 zł 7,68 zł

Podatku do 100 zł nie będzie już można płacić w kwartalnych ratach
Dla większości podatników aktualizacja stawek będzie miała o wiele mniejsze znaczenie niż zmiany, które dotyczą naliczania i poboru podatku od nieruchomości. Takie modyfikacje miały zostać wprowadzone już w 2015 r. Przesunięcie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych było korzystne dla wielu mniej zamożnych osób. Okazuje się bowiem, że od 1 stycznia 2016 r. podatek o wartości nieprzekraczającej 100 zł rocznie musi być płacony w jednej części (do 15 marca). Ta zasada dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i spółek posiadających niewielkie zobowiązanie podatkowe wobec gminy. Jeżeli chodzi o pozostałych podatników, to nadal obowiązują dotychczasowe terminy płatności rat. Osoby fizyczne mogą zapłacić podatek (> 100 zł) w czterech częściach (do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada). Spółki są zobowiązane do wpłacania podatku (> 100 zł) w miesięcznych ratach (do 31 stycznia oraz do 15 dnia w kolejnych miesiącach).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Druga z ważnych zmian podatkowych również jest niekorzystna dla wielu osób. Warto wiedzieć, że po 1 stycznia 2016 r. podatek obejmuje wszystkie części wspólne w budynkach wielorodzinnych (np. klatki schodowe i korytarze). To ważna kwestia dla właścicieli lokali mieszkalnych, którzy prócz podatku dotyczącego powierzchni mieszkania i części zabudowanego gruntu, płacą kwotę wynikającą z opodatkowania części wspólnych. Wzrost rocznych obciążeń podatkowych dla takich osób będzie zależał od tego, czy wcześniej w bloku była jakaś powierzchnia wyłączona z opodatkowania. Wszelkie wątpliwości w sprawie kwoty podatku, rozstrzygnie decyzja wymiarowa, którą przesyła lokalny urząd gminy. Warto pamiętać, że przed doręczeniem tego dokumentu, podatnik nie jest zobowiązany do zapłaty jakiejkolwiek kwoty.
Niewielkim pocieszeniem dla właścicieli nieruchomości jest fakt, że od 1 stycznia 2016 r. fiskus nie egzekwuje bardzo niskiego podatku. Postępowanie w sprawie zapłaty zostaje automatycznie umorzone, jeżeli zobowiązanie danej osoby lub firmy nie przekracza najniższego kosztu doręczenia listu poleconego z potwierdzeniem odbioru (przez Pocztę Polską). Obecnie limit podatku niepobieranego przez urząd gminy wynosi 6,10 zł rocznie.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »