A A A
drukuj

W którym kraju mieszkańcy oszczędzają najwięcej? Nie w Polsce

Data publikacji: 2019.11.19 godz. 12:30
OCENA
5.0/5

Polska znajduje się raczej pod koniec stawki, jeśli chodzi o ranking najbardziej oszczędnych narodów w Europie. Żyjemy na kredyt i rzadko oszczędzamy, w przeciwieństwie na przykład do Szwajcarów. Gdzie mieszkańcy mają najwięcej oszczędności?

Fot: Kto w Europie oszczędza?

Szwajcaria to najbardziej oszczędny kraj w Europie. Jeśli chodzi o kraje UE, to największe oszczędności mają mieszkańcy Szwecji, Niemcy i Francji. Polska jest czwartym krajem od końca w rankingu najbardziej oszczędnych w UE. 

Najoszczędniejsi w Europie
Europejski Urząd Statystyczny Eurostat obliczył oszczędności gospodarstw domowych w Europie, biorąc pod uwagę te środki, które pozostają obywatelom po zaspokojeniu potrzeb konsumpcyjnych. Okazało się, że przy przyjęciu takiej metodologii badań najoszczędniejsi w Europie są Szwajcarzy. Wyliczono, że stopa oszczędności wynosi tam 22,85 proc. Na pierwszych trzech miejscach najbardziej oszczędnych narodów w Europie, z krajów spoza UE, wymienia się też Norwegów ze stopą oszczędności brutto 13,17 proc.
Jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej, to największe zamiłowanie do oszczędzania mają mieszkańcy Luksemburga, gdzie stopa oszczędności brutto wynosi 20,44 proc. Tuż zą nimi są:

 • Szwedzi - stopa oszczędności na poziomie 18,08 proc.,
 • Niemcy - 17,11 proc.,
 • Francuzi - 13,51 proc.,
 • Austriacy - 13,38 proc.,
 • Słoweńcy - 12,89 proc.,
 • Holendrzy - 12,69 proc.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Kto ma najmniej oszczędności?
W parze z rankingiem najbardziej oszczędnych narodów w Europie powstał ranking tych narodów, które oszczędności mają niewiele. W ogonie Europy pod tym względem znajduje się i Polska, gdzie stopa oszczędności wynosi zaledwie 4,36 proc. Spośród badanych państw jedynie trzy inne mają mniejszy wskaźnik oszczędności:

 • Łotwa - 2,66 proc.,
 • Litwa - 2,48 proc.,
 • Cypr - 2,33 proc.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Niewiele większe oszczędności w stosunku do Polski, a zwłaszcza do uzyskiwanych co miesiąc dochodów, mają Brytyjczycy - stopa oszczędności na poziomie 5,16 proc. oraz Finowie - 6,16 proc.
Niepokojące jest to, że w perspektywie kilku ostatnich lat stopa oszczędności notowana w krajach całej UE przez Eurostat regularnie spada. Średnia w 2010 roku wynosiła 12,17 proc., w 2017 roku była już na poziomie 9,97 proc. W krajach strefy euro jest odwrotnie - średnia w 2010 roku wynosiła 11,99 proc., a w 2017 roku było to 12,97 proc. W Polsce średnia stopa oszczędności na przestrzeni ostatnich lat nie uległa dużym zmianom.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
 • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
 • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »