A A A
drukuj

Wojna komorników z ZUSem. O co poszło?

Data publikacji: 2018.04.16 godz. 11:19
OCENA
4.2/5

Obecnie mamy do czynienia z ciekawym sporem pomiędzy komornikami oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ta konfrontacja dotyczy egzekucji komorniczej z rent oraz emerytur.

Fot: Spór komorników z ZUS-em.

Krajowe media niedawno zaczęły informować o konflikcie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i środowiskiem komorniczym. W tej konfrontacji ZUS zajął stanowisko korzystne dla dłużników pobierających m.in. renty socjalne. Z działaniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie zgadzają się krajowi komornicy. Dochodzi nawet do sytuacji, w których osoby prowadzące egzekucję komorniczą, każą płacić kary urzędnikom ZUS-u. Ten konflikt powinien zostać rozwiązany, bo wprowadza spore zamieszanie. Warto dowiedzieć się, dlaczego komornicy tak mocno sprzeczają się z urzędnikami. Dlatego w naszym artykule tłumaczymy, jakie są przyczyny problematycznej egzekucji komorniczej z rent oraz emerytur. Takie wyjaśnienia stanowią dobry pretekst do przypomnienia przepisów dotyczących zajmowania przez komorników rent i emerytur.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komornicy chcą pobierać nieco więcej niż pozwala im ZUS
W nawiązaniu do opisywanego tematu warto przypomnieć, że od początku lipca 2017 r. obowiązują zasady egzekucji komorniczej z rent i emerytur, które są bardziej korzystne dla dłużników. Mowa o podwyższeniu kwoty wolnej od zajęcia komorniczego z 50% najniższej emerytury/renty do 75% najniższej emerytury/renty. Podwyższona kwota wolna od zajęcia jest stosowana m.in. w odniesieniu do długów związanych z kredytami i pożyczkami, ale nie ma zastosowania np. w przypadku egzekucji alimentów i należności za pobyt w placówkach opiekuńczych. Warto dodać, że podwyższona kwota wolna od zajęcia komorniczego, dotyczy również długów powstałych przed wejściem w życie zmienionych przepisów (to znaczy przed 1 lipca 2017 r.).

Konfrontacja pomiędzy komornikami oraz ZUS-em dotycząca rent socjalnych, wynika z odmiennej interpretacji przepisów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stoi na stanowisku, zgodnie z którym ochrona przed egzekucją powinna dotyczyć 772,35 zł netto (75% najniższej emerytury wynoszącej 1029,80 zł brutto od 1 marca 2018 r.). Taka interpretacja przepisów oznacza, że przed egzekucją komorniczą w całości mają być chronione świadczenia emerytalno - rentowe, których suma do wypłaty (już po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej) nie przekracza 772,35 zł począwszy od 1 marca 2018 r. Od wspomnianego limitu nie jest wyższa między innymi renta socjalna (w ujęciu netto), która wedle opinii ZUS-u powinna być wypłacana w całości (bez jakichkolwiek potrąceń).
Dowiedz się więcej o zmianach dotyczących zajmowania rent oraz emerytur »
Zmieniły się zasady egzekucji długów z rachunku bankowego. Sprawdź »

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zupełnie inny pogląd na opisywaną kwestię mają komornicy. Zgodnie ze stanowiskiem osób prowadzących egzekucję komorniczą, kwota emerytury lub renty wolna od zajęcia wynosi obecnie 772,35 zł brutto (75% z najniższej emerytury wynoszącej 1029,80 zł brutto od 1 marca 2018 r.). Kwota emerytury lub renty wynosząca 772,35 zł brutto po odliczeniu podatku PIT oraz składki zdrowotnej, stanowi równowartość około 670 zł „na rekę”. Według komorników, właśnie taka kwota powinna być chroniona przed zajęciem. Zgodnie z „komorniczą” interpretacją przepisów, można zająć np. część renty socjalnej. To stanowi sedno sporu pomiędzy komornikami oraz ZUS-em.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się co jest powodem sporu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »