A A A
drukuj

Wynajem długoterminowy zamiast leasingu samochodu?

Data publikacji: 2018.10.31 godz. 13:13
OCENA
5.0/5

Nabycie pojazdu na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej może być zrealizowane z wykorzystaniem różnych form finansowania. Nie trzeba na to wykorzystywać zgromadzonych oszczędności przedsiębiorcy czy bieżących dochodów, skoro można wziąć samochód w leasing lub skorzystać z równie atrakcyjnej formy wynajmu długoterminowego. Na co ostatecznie warto się zdecydować?

Fot: Wynajem długoterminowy lepszy o leasingów?

Wygoda użytkowania samochodu w leasingu i w wynajmie długoterminowym sprawia, że coraz więcej właścicieli firm decyduje się na takie rozwiązania. Wynajem nie wymaga wniesienia opłaty wstępnej, co zwykle w leasingu jest koniecznością. 

 

Wynajem długoterminowy auta - nie tylko dla największych przedsiębiorców
Jeszcze do niedawna długoterminowy wynajem aut przeznaczony był właściwie wyłącznie dla dużych przedsiębiorców, tj. takich, którzy mieli po 20 samochodów w opcji najmu. Dziś można znaleźć bez większych problemów i takie oferty, w których mali przedsiębiorcy mają szansę skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodu na firmę.

Czym jest wynajem długoterminowy?
Forma finansowania nabycia pojazdu na firmę za pośrednictwem wynajmu długoterminowego nazywana jest w skrócie CFM. Oznacza on Car Fleet Management. Przeglądając warunki wynajmu długoterminowego pojazdu, można odnieść wrażenie, że czyta się ofertę jego leasingowania.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W rzeczywistości CFM jest podobny w wielu aspektach do leasingu, jednak nie we wszystkich. W obu przypadkach samochód wynajmowany czy leasingowany nie jest własnością przedsiębiorcy. Korzysta się z niego w zamian za uiszczaną regularnie opłatę - w leasingu będzie to czynsz leasingowy, zaś w przypadku wynajmu długoterminowego będzie to uzgodniona w umowie kwota. Płaci się za możliwość użytkowania auta, za kompleksową obsługę przez firmę zewnętrzną, czyli za bieżącą obsługę samochodu, jego serwis i ubezpieczenie.
Przy leasingu i przy wynajmie długoterminowym przedsiębiorca może zaliczyć raty i opłaty w poczet kosztów uzyskania przychodów i tym samym zmniejszyć obciążenie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego?
Przy leasingu leasingobiorca ma możliwość wykupu auta po zakończeniu umowy, co nie jest możliwe w przypadku wynajmu długoterminowego, gdzie samochód jest zwracany właścicielowi. W przypadku gdy zepsuje się samochód przy wynajmie długoterminowym, można liczyć na udostępnienie pojazdu zastępczego. Przedsiębiorca pozostaje w posiadaniu samochodu i zachowuje płynność funkcjonowania firmy.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Tym, co wyraźnie odróżnia jeszcze leasing od wynajmu długoterminowego, jest to, że korzystający nie musi dokonywać opłaty wstępnej, czyli może skorzystać z opcji wynajmu zupełnie bez wkładu własnego.
W ramach udostępniania auta w wynajmie długoterminowym i w leasingu najpierw należy przejść proces weryfikacji zdolności i sytuacji finansowej. Nie dla wszystkich więc obie formy finansowania nabycia pojazdu dla firmy będą dostępne.
Zobacz oferty leasingów w porównywarce eBroker.pl »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »