A A A
drukuj

Leasingi zmieniają się dla Ciebie! Co oferują przedsiębiorcom?

Data publikacji: 2017.05.29 godz. 16:06
OCENA
2.8/5

Leasing jest popularny nie tylko w dużych firmach. Taką formę finansowania często wykorzystują niewielkie przedsiębiorstwa. Sprawdziliśmy oferty leasingowe przyjazne małym firmom.

Fot: Gdzie udać się po leasing dla małej firmy?

Informacje napywające z rynku wskazują, że leasing w Polsce święci prawdziwe tryumfy. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu, w 2016 r. firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o łącznej wartości 58,1 mld zł. Dziesięć lat wcześniej, analogiczny wynik nie przekraczał 22 mld zł. Szybki rozwój rynku leasingowego w Polsce jest możliwy między innymi dzięki wzrastającemu zainteresowaniu ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Takie firmy poszukują oferty leasingowej, która nie będzie stanowiła dla nich dużego obciążenia i pozwoli na sfinansowanie typowych inwestycji (np. zakupu samochodu firmowego). Z myślą o polskich przedsiębiorcach zainteresowanych leasingiem, postanowiliśmy sprawdzić dostępne oferty leasingowe pod kątem ich elastyczności.

Leasing od EFL pozwala na obniżenie miesięcznej raty nawet do... 1 zł miesięcznie!
Poniższe zestawienie prezentuje podstawowe informacje na temat najbardziej popularnych ofert leasingu. Warto zwrócić uwagę, że niektóre firmy wyodrębniają specjalne produkty dotyczące samochodów, czyli najczęściej finansowanego składnika majątku przedsiębiorstw. Nieco inne podejście ma firma EFL Grupa Credit Agricole. Wspomniana firma leasingowa w ramach oferty Leasingu Swobodnego, finansuje różne składniki majątku firmy o wartości do 500 000 zł netto. Warto zwrócić uwagę, że Leasing Swobodny od EFL wyróżnia się możliwością łatwej zmiany raty bez aneksu. Przedsiębiorstwo, które już od pewnego czasu terminowo spłaca raty za leasing, może zmniejszyć następną płatność do 1 zł albo dwukrotnie ją podnieść. Taka zmiana jest możliwa w systemie internetowym EFL. Co ważne, klient EFL może nawet sześciokrotnie w ciągu roku zmienić wysokość swojej raty. To rozwiązanie pozwala na dostosowanie kosztów leasingu do bieżącej sytuacji finansowej firmy.
Pod względem elastyczności dla leasingobiorców, wyróżnia się także oferta Idea Leasing oraz Getin Leasing (patrz poniższe zestawienie). Wspomniane firmy oferują leasing Happy Miles, którego miesięczna rata jest uzależniona od przebiegu pojazdu (np. 166 zł + 0,26 zł/km w przypadku samochodu osobowego). Warto również wspomnieć, że klient Idea Leasing lub Getin Leasing otrzymuje specjalne oprogramowanie pozwalające na kontrolę przebiegu i kosztów leasingowych.

Porównanie popularnych ofert leasingowych (maj 2017 r.)
Nazwa leasingu
Najważniejsze warunki oferty Zobacz więcej szczegółów
EFL
Leasing Swobodny
Wartość leasingowanego przedmiotu do 500 000 zł netto.
Możliwość samodzielnej zmiany rat leasingowych bez aneksów (online).
Możliwość otrzymania decyzji o leasingu w 15 minut.
Poznaj szczegóły »
Idea Leasing
Leasing Happy Miles
Miesięczny koszt leasingu jest uzależniony od przebiegu pojazdu (np. 235 zł + 0,38 zł/km w przypadku samochodu osobowego).  
Alior Bank
Leasing operacyjny i finansowy
Finansowanie do 100% wartości netto środków trwałych.
Okres finansowania do 96 m - cy.
 
BPS Leasing
Leasing samochodów osobowych
Finansowanie do 90% - 95% wartości samochodu osobowego i dostawczego do 3,5 tony.
Okres finansowania do 60 m - cy.
 
Getin Leasing
Leasing Happy Miles
Miesięczny koszt leasingu jest uzależniony od przebiegu pojazdu (np. 166 zł + 0,26 zł/km w przypadku samochodu osobowego).  
Pekao Leasing
Leasing samochodowy
Leasing dotyczy motocykli, samochodów osobowych i samochodów ciężarowych do 3,5 tony.  
PKO Leasing
Leasing samochodu
Finansowanie (PLN, EUR) do 100% wartości samochodu osobowego i ciężarowego do 3,5 tony.
Okres finansowania do 72 m-cy.
 

Ważna jest możliwość swobodnego wyboru opłaty wstępnej
W kontekście elastyczności ofert leasingowych, warto również zwrócić uwagę na kwestię związaną z wysokością opłaty wstępnej. Dużą elastyczność pod tym względem, zapewnia między innymi wspomniana już firma EFL. Na przykładzie samochodu osobowego - nowej Skody Fabii Active 1,2 TSI 90 KM o wartości 45 560 zł- można przeanalizować, jak wysokość opłaty wstępnej wpływa na sytuację leasingobiorcy. Sprawdź ratę leasingową dla siebie »

Przykładowe koszty finansowania pojazdu na przykładzie oferty EFL
Koszty leasingu nowego auta trwającego 60 miesięcy
(przykładowe auto: Skoda Fabia Active 1,2 TSI 90 KM kosztująca 45 560 zł)
Stawka opłaty wstępnej 0% 10,00% 20,00% 30,00% 40,00%
Wysokość opłaty wstępnej 0 zł 4 556 zł 9 112 zł 13 668 zł 18 224 zł
Stawka raty miesięcznej 1,91% 1,71% 1,52% 1,33% 1,14%
Wysokość raty miesięcznej 857,92 zł 780,44 zł 692,67 zł 605,49 zł 518,02 zł
Wysokość kwoty wykupu (1%) 455,60zł 455,60zł 455,60zł 455,60zł 455,60zł
Suma kosztów leasingu  51 662,76 zł  51 057,73 zł  50 452,69 zł  49 847,65 zł  49 242,61 zł

Obliczenia zaprezentowane w powyższej tabeli sugerują, że elastyczność przy ustalaniu opłaty wstępnej jest istotna dla leasingobiorcy, czyli firmy korzystającej z finansowania. W analizowanym przykładzie, wysokość takiego początkowego wkładu przedsiębiorcy waha się od 6 834 zł do 18 224 zł. Przedsiębiorca wnoszący dużą opłatę wstępną, oczywiście może liczyć na mniejsze raty i nieco niższy łączny koszt finansowania (patrz powyżej). W przypadku Leasingu Swobodnego z EFL, można skorygować skutki wcześniejszej decyzji dotyczącej wysokości rat. Trzeba jednak pamiętać, że pozostali leasingodawcy nie przewidują możliwości łatwej zmiany raty. Dlatego firma zastanawiająca się nad leasingiem, musi dokładnie sprawdzić koszt wszystkich wariantów finansowania. Zapoznaj się z ofertą EFL »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »