A A A
drukuj

Zakaz handlu w niedziele zgłoszony do TK

Data publikacji: 2018.06.19 godz. 10:25
OCENA
4,5/5

Konfederacja Lewiatan zgłosiła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą ograniczenie handlu w niedziele w polskich sklepach. We wniosku Konfederacja podnosi argument, że nowe przepisy zawierają niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne.

Fot: Zakaz handlu w niedziele.

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą ograniczenie, a w przyszłości zakaz handlu w niedziele. Uznała przepisy ustawy za niejasne i stwarzające wątpliwości interpretacyjne, a przy tym niesprawiedliwe. 

Konfederacja Lewiatan przeciwna zakazowi handlu w niedziele
W ramach Konfederacji Lewiatan skupionych jest ponad 4100 firm. To organizacja pracodawców, która już na początku opublikowania projektu wprowadzenia zakazu czy ograniczenia handlu w niedziele w Polsce wskazywała, że ma on wiele wad. Obecnie zwróciła się ona do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten skontrolował ustawę. Przedsiębiorcy stoją na stanowisku, że ustawodawca niedbale sformułował przepisy, przez co istnieje w nich wiele niedociągnięć i niejasności.
We wniosku wysłanym do TK, Konfederacja Lewiatan pisze, że nowe przepisy zawierają wątpliwości interpretacyjne, których nijak nie da się usunąć, zaś sama ustawa narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wady ustawy
Zdaniem organizacji pracodawców, ustawa zaskarżona do TK niesprawiedliwie dzieli podmioty gospodarcze. Tworzy z nich dwie grupy, z których jedne są objęte zakazem w sposób restrykcyjny, a inne nie są nim w ogóle objęte. To z kolei powoduje różnicowanie zatrudnionych w tych podmiotach pracowników. Przepisy jednym pozostawiają pełną swobodę wykonywania pracy w określone dni, a dla innych takie możliwości są zdecydowanie ograniczone. Narusza to w opinii Konfederacji Lewiatan wiele konstytucyjnych zasad, w tym m.in. ochrony pracy, wolności jej wykonywania, równości wobec prawa oraz proporcjonalności.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Odpowiedź polityków
Z zarzutami Konfederacji Lewiatan w żadnym stopniu nie zgadzają się twórcy ustawy, politycy Prawa i Sprawiedliwości. Skarga do TK jest oceniana jako wyraz antyrodzinnego i antypracowniczego podejścia przedsiębiorców do wprowadzanych obecnie ograniczeń w pracy w handlu w niedziele i święta.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »