A A A
drukuj

Zmiany w prawie: bank nie zabierze mieszkania w kredycie

Data publikacji: 2017.08.03 godz. 12:22

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.8/5

Nowa ustawa wprowadza też kilka innych zmian dla dłużników …
W nawiązaniu do rozwiązań dotyczących restrukturyzacji kredytu hipotecznego i sprzedaży nieruchomości dłużnika, warto wspomnieć również o innych zmianach, które wprowadza nowa ustawa. Do najważniejszych takich zmian trzeba zaliczyć:

  1. zakazanie bankom pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego (ze zmienną stopą procentową) po upływie 36 miesięcy od zawarcia umowy
  2. ograniczenie prowizji za wcześniejszą spłatę do wysokości kosztów faktycznie poniesionych przez bank
  3. wprowadzenie limitu wysokość prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego ze zmienną stopą procentową (3,00% spłacanej kwoty)
  4. umożliwienie kredytobiorcy odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego (bez podawania przyczyny) podczas pierwszych 14 dni (po odstąpieniu jedynym kosztem dla klienta będą odsetki naliczone za okres obowiązywania umowy)
  5. wprowadzenie specjalnego zezwolenia z KNF-u dla osób fizycznych i prawnych zajmujących się pośrednictwem w udzielaniu kredytów hipotecznych
  6. uruchomienie internetowej ewidencji osób i firm legalnie działających jako pośrednicy w zakresie kredytów hipotecznych
  7. wprowadzenie szczegółowych wymagań (dotyczących np. niekaralności oraz wykształcenia) dla osób fizycznych zajmujących się pośrednictwem kredytowym i kierownictwa firm oferujących usługi takiego pośrednictwa
  8. zakazanie bankom praktyk polegających na uzależnianiu przyznania kredytu hipotecznego od zakupienia przez klienta dodatkowych produktów finansowych (uwaga: zakaz nie dotyczy bezpłatnego konta służącego do wpłacania rat, a sprzedaż dodatkowych produktów pozwalająca na zmianę warunków kredytu nadal jest możliwa)
  9. zakazanie bankom zmiany zaoferowanych warunków kredytu przed upływem 14 dni od wydania decyzji kredytowej
  10. wprowadzenie obowiązku prezentacji przez bank warunków kredytu hipotecznego na specjalnym formularzu informacyjnym (taki formularz jest wiążący pod względem warunków oferty przez 14 dni od jego przekazania klientowi)

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Osoby posiadające kredyt mieszkaniowy zaciągnięty przed 22 lipca 2017 r. mogą żałować, że nowe rozwiązania nie będą dotyczyły ich „hipotek”. Rząd postanowił jednak nie ingerować w zasady funkcjonowania wcześniej zawartych umów kredytu hipotecznego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus