A A A
drukuj

Banki przestały pożyczać?

Data publikacji: 2012.07.19 godz. 13:14

Redaktor, eBroker.pl
OCENA
0/5

Instytucje finansowe znów przestały sobie pożyczać. ZBP układa plan, by to zmienić.

„Zastój na rynku międzybankowym jest wyraźny. Według danych KNF w 2011 r. z ponad 5 tys. transakcji zaledwie 33 były przeprowadzone na dwa tygodnie i dłużej." - tłumaczy Marek Chądzyński z serwisu gazetaprawna.pl

Taki stan rzeczy spędza sen z powiek KNF z kilku powodów. Po pierwsze, to problem dla banków, które mają utrudniony dostęp do finansowania działalności. Po drugie, może to być też kłopot dla ich klientów, bo to na podstawie takich transakcji ustalane są stopy rynkowe, a największe banki powinny potem ustalać stawkę WIBOR, będącą bazą dla oprocentowania większości kredytów w złotych.

NBP uspokaja: płynność ciągle jest niska, ale nie ma powodu, by posądzać banki kwotujące WIBOR o nierzetelność.

– Banki zawierają transakcje zazwyczaj z rentownościami mieszczącymi się pomiędzy stawkami WIBID i WIBOR, jednak płynność rynku w przypadku dłuższych terminów jest niewielka. Nie ma podstaw, aby mówić o nieprawidłowościach – zastrzega Przemysław Kuk, rzecznik prasowy NBP.

Powrót do transakcji międzybankowych o dłuższym terminie rozwiałoby wszelkie wątpliwości. I  to jest właśnie celem działań KNF. Związek Bankowców Polskich studzi jednak te zapędy. 


– Wiele będzie zależało od tego, co wydarzy się w gospodarce. W bankach nie brakuje opinii, że dzisiejszy obraz rynku międzybankowego to stan naturalny w czasach tak dużej niepewności na rynkach światowych – tłumaczy prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz – Uczestnicy rynku sami muszą to zadeklarować. Trzeba pamiętać, że to oni, powierzając komuś pieniądze na dłuższe terminy, biorą za to w pełni odpowiedzialność – dodaje.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »