A A A
drukuj

Cenna krew- mało znana ulga podatkowa!

Data publikacji: 2013.03.19 godz. 15:48

Opracowanie własne
OCENA
3.8/5

Już od czterech lat podatnik posiada uprawnienie do odliczenia od kwoty dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa. Honorowy krwiodawca w zależności od płci mógłby odliczyć maksymalnie 3601 złotych, a kobieta  kwotę w wysokości 3.484 złotych (kobieta) przy założeniu, że pełna wysokość opisanej ulgi podatkowej nie może przekroczyć sześciu procent dochodu rocznego podatnika. Wysokość ulgi zależy bezpośrednio od ilości oddanej krwi i osocza. Mężczyzna w ciągu roku może oddać maksymalnie 2,7 litrów krwi, a kobieta 1,8 litrów krwi. Natomiast samego osocza można oddać do 25 litrów. Należy pamiętać, że krew, choć jest tkanką nie stanowi przedmiotu w rozumieniu prawa cywilnego. Ulga przysługuje z tytułu darowizny krwi, w tym osocza i innych składników krwi.

Teoretycznie 1 litr krwi wyceniony zosta na 130 złotych, a litr osocza na 170 złotych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. Dla celów ulgi, nie należy stosować ekwiwalentu za szczególnie rzadkie grupy krwi lub osocza, lecz zawsze  podstawowy ekwiwalent. By podatnik mógł odliczyć sobie maksymalną ulgę, musi mieć dochód nie niższy niż 60.017 złotych . W przeciwnym wypadku wysokość ulgi przekroczy limit 6% dochodu. Płatność za oddanie krwi lub jej składników ze strony jednostki krwiodawstwa wyklucza uprawnienie do skorzystania z ulgi w zakresie tej płatności. Nadmienić należy, że przekazywane nieodpłatnie w związku oddaniem krwi soki i czekolady nie stanowią formy płatności ekwiwalentnej płatności za krew.

             Darowizna musi być wykonana zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi i dokonana musi być przez honorowego dawcę. W celu skorzystania z ulgi, darowizny muszą być uczynione na rzecz publicznej służby krwi przez honorowego dawcę krwi.

Nie podlegają odliczeniu darowizny poniesione na rzecz:

  1. osób fizycznych,
  2. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali,    lub handlu tymi wyrobami.

Od rozliczenia za rok 2012 składanego w 2013 roku nie ma obowiązku posiadania oświadczenia stacji krwiodawstwa o przyjęciu darowizny. Wystarczy jednorazowe zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Ulgę na krew ujmuje się w zeznaniu rocznym w załączniku określając kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Na koniec ważna informacja, że osobom rozliczającym się w systemie podatku liniowego i karty podatkowej opisana ulga nie przysługuje. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  dają uprawnienie podatnikowi, który oddał nieodpłatnie i honorowo krew do odliczenia wartości tej krwi od dochodu wykazywanego w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37. Z ulgi tej może również skorzystać podatnik rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie PIT-28) przez pomniejszenie swojego przychodu o wartość oddanej honorowo krwi.

               Spośród d ustawowych wymogów, które powinny spełnić osoby spełniające należy wymienić następujące kryteria :

  • wiekowe - osoby od 18 do 65 roku życia
  • zdrowotne -osoby które ważą co najmniej 50 kilogramów
  • higieniczne -  osoby, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
  • diagnostyczne - osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych
  • lecznicze - osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.

W celu informacyjnym podaje podstawę prawną w zakresie rozliczania opisanej ulgi podatkowej

- art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c, ust. 5, ust. 6b , ust. 7 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 31 marca 2010 Nr 51 poz. 307 ze zm.).

- rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz. U.Nr 263, poz. 2625 ze zm.).

Komentarz :

              Spośród istniejących ulg podatkowych ulga w zakresie darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa ma charakter prestiżowy. Pozwala docenić osoby, które przekazują krew jako honorowi dawcy krwi na cele społeczne. Krew wykorzystuje publiczna służba zdrowia za pośrednictwem centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Współczesna medycyna nie zna sposobu mechanicznego i sztucznego odtwarzania krwi. Natomiast polski system podatkowy znalazł sposób na docenienie osób działających dla dobra społecznego. Warto z tej ulgi skorzystać. Warto być honorowym dawcą krwi i poprzez te funkcję oddziaływać na wspólnotowe rozumienie bycia obywatelem.

Na koniec uwaga techniczna - pomniejszając dochód (przychód), w związku z nieodpłatnym oddaniem krwi, podatnik dokonuje zmniejszenia wysokości podstawy opodatkowania.

W konsekwencji niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek  w rozliczeniu rocznym.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »