Pod koniec roku 2011 zanotowano wzrost liczby transakcji na rynku wtórnym mieszkań oraz minimalny wzrost cen - podali analitycy Open Finance i Home Broker.
Analitycy Open Finance i Home Broker podaj, że przez większość roku ubiegłego zarówno liczba transakcji jak i ceny nieruchomości znacznie spadały. W grudniu natomiast, w porównaniu do listopada, liczba transakcji wzrosła o 7,4 proc., ceny zaś wzrosły minimalnie- o 0,1 proc.
Zdaniem analityków u podłoża wzrostu leży strach potencjalnego nabywcy przed zmianami jakie miały zostać wprowadzone od nowego roku. Nabywcy byli świadomi, że wchodząca w życie od nowego roku rekomendacja S ograniczy ich zdolność kredytową, podejmowali zatem decyzje o zakupie mieszkań jeszcze w 2011 r.
- „Dlatego transakcji było więcej i nie negocjowano tak mocno cen. Warto zwrócić uwagę, że liczba zawieranych transakcji była w grudniu wyższa pomimo okresu świątecznego” - wyjaśnia analityk Home Broker Bartosz Turek.
Dodał, że było to raczej zjawisko jednorazowe i kolejny miesiąc nie musi już przynieść tak optymistycznych informacji. Pierwszy kwartał roku charakteryzuje się bowiem sezonowym spadkiem aktywności na rynku mieszkaniowym. Podobnego zdania jest Bernard Waszczyk, analityk Open Finance. Jego zdaniem nie należy oczekiwać wzrostów cen w 2012 roku, pewny jest raczej dalszy spadek.
- „W scenariuszu negatywnym, zakładającym wyraźne pogorszenie koniunktury gospodarczej, co rzutowałoby na rynek pracy w postaci zahamowania wzrostu wynagrodzeń i wzrostu bezrobocia, należałoby oczekiwać, że spadki będą dominować również w drugiej połowie roku” - przewiduje Waszczyk.
(źródło: Money.pl)
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.