A A A
drukuj

Chcesz zmienić formę opodatkowania? Pospiesz się!

Data publikacji: 2012.01.12 godz. 12:28

Opracowanie własne
OCENA
0/5

Tylko do 20 stycznia osoby prowadzące działalność mają czas by zdecydować o formie opodatkowania. Mogą oczywiście pozostać przy dotychczasowej, ale mogą też zdecydować się na inny sposób rozliczenia się z fiskusem. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem, bowiem zmiana nie będzie możliwa przez kolejny rok.

Osoby fizyczne prowadzące działalność mają do wyboru cztery sposoby rozliczenia: skalę podatkową (stawki 18 proc. i 32 proc.), liniową, 19-proc. stawkę podatku, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Warto wspomnieć, że jedynie skala podatkowa pozwala na odliczenie od podatku ulgi na dzieci czy rozliczenie wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Jednak dla firm, które osiągają duże przychody taka forma rozliczenia jest niewskazana.

Skala podatkowa jest podstawową formą opodatkowania, dostępną dla wszystkich przedsiębiorców bez żadnych ograniczeń. Tylko w tym przypadku przedsiębiorca, podobnie jak osoby zatrudnione na etacie, może korzystać z wszystkich przewidzianych ustawą ulg podatkowych (internetowej, na dzieci, rehabilitacyjnej czy dla osób osiągających dochody za granicą).

Niekrytym atutem tej formy opodatkowania jest również możliwość pomniejszania przychodów przedsiębiorstwa o koszty poniesione w związku z wykonywaną działalnością. Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania – oraz co jest z tym bezpośrednio związane – relatywnie niższy podatek. Skala podatkowa jest zatem najbardziej korzystną formą opodatkowania dla tych przedsiębiorców, których działalność wymaga znacznych nakładów.

(źródło: Money.pl)

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowy »
  • Konto Proste Zasady 18 do 26 lat w Getin Noble Bank »
  • Konto Proste Zasady w Getin Noble Bank »