A A A
drukuj

Co trzeba wiedzieć o ”300 Plus”?

Data publikacji: 2018.09.25 godz. 16:27

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5.0/5

Program Dobry Start polegający na rządowym dofinansowaniu wyprawki szkolnej, cieszy się dużym zainteresowaniem. Postanowiliśmy przedstawić najważniejsze informacje na jego temat.

Fot: Jak się starać o 300+?

Rzdowy program Dobry Start przewiduje o wiele niższy poziom wsparcia dla rodzin niż „500 Plus”. Mimo tej różnicy, perspektywa uzyskania dodatkowych 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka wzbudza duże zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, bo koszty przygotowania ucznia na początek roku szkolnego są coraz wyższe. Dane CBOS-u wskazują, że przeciętna polska rodzina wydaje aż 600 zł - 700 zł na wyprawkę dla jednego dziecka. Program Dobry Start obniży koszt typowej wyprawki mniej więcej o połowę. Osoby zainteresowane taką formą państwowego wsparcia, najpierw muszą o nią wnioskować. W związku z powyższym, rodzą się liczne pytania, na które postanowiliśmy odpowiedzieć w ramach naszego poradnika. Prezentuje on najważniejsze informacje dotyczące programu Dobry Start.

Dofinansowanie wyprawki szkolnej nie zależy od dochodu rodziny
Na wstępie warto nadmienić, że opisywany program Dobry Start (czasem zwany potocznie „300 Plus”), nie przewiduje żadnych limitów dochodowych. Takie rozwiązanie jest dość kontrowersyjne, ale znacząco upraszcza przyznawanie i wypłatę środków na wyprawkę szkolną (300 zł rocznie). Zgodnie z koncepcją rządu, 300 zł na wyprawkę szkolną otrzymają rodzice wszystkich dzieci rozpoczynających kolejny rok szkolny. Limit dotyczy jedynie wieku uczniów. Nowe świadczenie ma przysługiwać do ukończenia przez ucznia 20 roku życia. Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności przez ucznia, wydłuża taki limit wieku o 4 lata (do 24 lat). Warto wiedzieć, że o świadczenie z programu Dobry Start oprócz Polaków mogą wnioskować niektórzy cudzoziemcy. Chodzi między innymi o obywateli UE, EOG oraz Szwajcarii i niektóre osoby posiadające kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Trzeba pamiętać, że oprócz odpowiedniego wieku ucznia, warunkiem otrzymania 300 zł rocznie jest też pobieranie nauki w szkole. Dofinansowania wyprawki nie otrzymają m.in. studenci i uczniowie uczęszczający do szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Opisywaną pomoc w postaci 300 zł rocznie, przewidziano dla uczniów szkół podstawowych (bez „zerówek”), dotychczasowych gimnazjów, szkół ponadpodstawowych, dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych, szkół artystycznych z obowiązkiem szkolnym, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno - wychowawczych.
Warto wiedzieć, że świadczenie z programu Dobry Start nie zawsze przysługuje rodzicom biologicznym. W zależności od sytuacji, taką pomoc otrzymują również rodzice zastępczy, opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka albo dyrektorzy placówek opiekuńczo - wychowawczych lub opiekuńczo - terapeutycznych. Jeżeli uczeń jest pełnoletni i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców, to dofinansowanie wyprawki szkolnej powędruje wprost do niego.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się do kiedy i jak można złożyć wniosek o 300+ »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »