A A A
drukuj

Co zrobić, jeśli bankomat nie wydał pieniędzy?

Data publikacji: 2018.07.18 godz. 14:47
OCENA
4.8/5

Karta płatnicza pozwala na płacenie bezgotówkowo w sklepach i punktach usługowych. Jeśli jednak z różnych powodów potrzebujemy gotówki do zrealizowania transakcji, możemy ją wypłacić z bankomatu. Zdarza się, że bankomat nie wyda pieniędzy, ale ich wypłata zostanie zaksięgowana na naszym koncie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Fot: Co robić, gdy bankomat wciągnie gotówkę?

Brak wypłaty pieniędzy z bankomatu przy jednoczesnym jej zaksięgowaniu na koncie naraża klienta na straty. Powinien on w takiej sytuacji zwrócić się do swojego banku i zgłosić całą sytuację, dzięki czemu zostanie uruchomiona procedura reklamacyjna. 

 

Awaria bankomatów
W wyniku błędu w oprogramowaniu lub awarii spowodowanej innymi względami bankomaty mogą nie działać prawidłowo. Tak było swego czasu z bankomatami popularnej sieci Euronet. Klienci, którzy wypłacali za ich pośrednictwem pieniądze, mieli problem, ponieważ nie dostawali gotówki, ale domniemana wypłata obciążała ich rachunek. Strata nie była jednak nieodwracalna.

Prawo po stronie konsumenta
Przy braku wypłaty pieniędzy z maszyny i zaksięgowaniu jej na koncie, najprawdopodobniej klient odzyska swoje środki. Musi jednak wykazać się inicjatywą, aby uruchomić procedurę zwrotu. Powinien zapamiętać, w którym bankomacie, w jakiej lokalizacji i kiedy dokonywał feralnej wypłaty. Proste zdjęcie zrobione komórką, uwzględniające numer identyfikacyjny maszyny wystarczy, aby zgłosić skutecznie całą sytuację w swoim banku. Zgłoszenie do operatora bankomatów na niewiele się zda.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Trzeba zadzwonić na infolinię bankową, gdzie doradcy przekażą klientowi precyzyjne instrukcje, albo udać się do placówki, gdzie rozpocznie się procedura reklamacyjna. Niestety, może ona potrwać nawet kilka tygodni.

Kiedy pieniądze wrócą na konto?
Po zgłoszeniu problemu z bankomatem przez klienta bank skontaktuje się z operatorem bankomatu i sprawdzi, jak było naprawdę. Pomocne okazują się przy tym nagrania z monitoringu czy przeliczenie pieniędzy znajdujących się w bankomacie.
Najszybciej pieniądze wracają na rachunek bankowy wtedy, gdy awaria bankomatów ma większą skalę i jest o nie głośno. W takiej sytuacji niewykluczone, że bank i operator bankomatów porozumieją się sami i skorygują błędnie dokonane wypłaty.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Ostatecznie tylko sąd
W nielicznych przypadkach banki odmawiają zwrotu pieniędzy, ale jeśli klient wie doskonale, że wypłata nie miała miejsca, a była zaksięgowana, pozostaje mu droga sądowa lub arbitraż bankowy. To jednak potrwa znacznie dłużej.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »