A A A
drukuj

„Cyberlenistwo” polskiego pracownika – gdzie są granice kontroli?

Data publikacji: 2012.07.13 godz. 11:36

Redaktor, eBroker.pl
OCENA
0/5

Ciężko wyobrazić sobie pracę za biurkiem bez dostępu do Internetu. Potrzebujemy go do wykonania zadania, aktualizowania informacji i wielu innych pracowniczych obowiązków. Internet obecnie to też ogromna pokusa dla pracownika, który wykorzystuje dostęp do sieci w czasie pracy do celów niezwiązanych z pracą.  

Zjawisko wykorzystywania dostpu do Internetu w czasie godzin pracy w celach prywatnych nosi nazwę „Cyberslacking”. Jak wynika z I Ogólnopolskiego Badania Pracowników „Internet w pracy” najczęściej wykorzystujemy Internet w celu skorzystania z portali społecznościowych, pobierania lub udostępniania plików, czy zwyczajnego przeglądania stron www o tematyce niezwiązanej z naszą pracą. Często też robimy w pracy zakupy w sklepach internetowych czy serwisach aukcyjnych.

Brytyjska firma prawnicza Penisula wyliczyła, że rocznie przedsiębiorstwa na wyspach tracą z tego powodu około 130 mln funtów. Zapewne i polskie przedsiębiorstwa sporo tracą na „Cyberslackingu",  dlatego większość pracodawców decyduje się na kontrolę dostępu do sieci swoich pracowników. Ważne bykontrola ta przeprowadzana była tylko w celu bezpieczeństwa i poprawy efektywności pracy podwładnych.

Chodzi o to, by informacje, jakie uzyskuje w ten spoób pracodawca nie stanowiły źródła informacji o ich problemach i zainteresowaniach. Mimo, że większość polsich pracodawców walczy z cyberlenistwem i blokuje dostęp do części serwisów internetowych, to jak zauważa prezes Polskiego Badania Internetu Andrzej Grapich, „jak ktoś będzie chciał, obejdzie to. Lepiej wprowadzić jasne zasady, z czego można korzystać i ile czasu dziennie na to poświęcać”.

Firma GFi Software, która odpowiada za bezpieczeństwo informatyczne ponad 120 tys. przedsiębiorstw i organizacji, na listę 5 powodów kontroli dostępu do Internetu w pracy wpisała spadek wydajności, ryzyko zainfekowania komputera na przykład szpiegowskim oprogramowaniem, a co za tym idzie interwencji informatyków, oraz różnego rodzaju konsekwencje, także prawne w wyniku nieświadomości czy lekceważenia zabezpieczeń bądź nadużyć.

Monitorowaniu korzystania z sieci przez pracownika służą specjalne programy. Programy te potrafią archiwizować historię pracy na danym komputerze, umożliwiają podgląd ekranu poszczególnych stanowisk pracy, przegląd i zapis historii pracy, kontrolę Internetu w tym blokowanie poszczególnych programów i stron internetowych, analizy wydajności pracowników czy kontrolę oprogramowania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »