A A A
drukuj

Alior wyemituje pierwsze Billony

Data publikacji: 2014.03.04 godz. 14:18

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.3/5

Krajowe firmy informatyczne szybko podążają za światowymi trendami na rynku płatności elektronicznych. Ich pomysły niekiedy można uznać za bardzo innowacyjne. Na takie miano zasługuje np. system MassPay, o którym pisaliśmy w czerwcu ubiegłego roku (czytaj o MassPay w eBroker.pl ). Po upływie dziewięciu miesięcy polscy programiści znów zaproponowali ciekawy sposób na płatności elektroniczne. Mowa o mobilnym systemie Billon. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Rozwiązanie, nad którym pracuje firma Zunit można porównać do cyfrowej portmonetki …

"summary"> Szybka gotówka dla Ciebie!
Sprawdź i pożycz bez formalności

Elektroniczny pieniądz ma gwarancję państwa

Twórcy systemu Billon nazywają go „cyfrową gotówką”. Takie określenie może wywoływać błędne skojarzenie z wirtualną walutą Bitcoin. Jednostka rozliczeniowa Billon w przeciwieństwie do Bitcoina posiada pokrycie w oficjalnej walucie. Jego relacja wymienna do złotego została ustawowo określona na poziomie 1:1. Można zatem powiedzieć, że system, który proponuje firma Zunit jest legalną alternatywą dla obrotu gotówkowego. W tym przypadku zapis w postaci zaszyfrowanego pliku zastępuje monety i banknoty. Warto dodać, że opisywane rozwiązanie jest zgodne z krajowymi przepisami, które regulują status pieniądza elektronicznego (patrz ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych i ustawa o usługach płatniczych).

Kolejną zaletą opisywanego systemu jest prostota. Ze względu na brak instytucji pośredniczących w rozliczeniach posiadacz Billonu nie musi łączyć się z Internetem. Do sfinalizowania transakcji wystarczy komunikacja dwóch urządzeń, które posiadają specjalną aplikację. Wymiana danych jest możliwa dzięki bezprzewodowemu połączeniu (Wi-Fi, Wi-Fi Direct, Bluetooth, Bluetooth Low Energy (BLE) lub Near Field Communication (NFC)). Aplikacja wykonująca transfer Billonów wymaga urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym Android (od wersji 2.3) lub Apple (iOS 7). Mogą z niej korzystać również posiadacze laptopów i komputerów stacjonarnych.

Firma pracująca nad systemem Billon zapewnia, że jest on odporny na próby kradzieży i zniszczenia cyfrowego zapisu. Bezpieczeństwo posiadacza Billonu ma zwiększać wirtualny sejf. Użytkownik będzie mógł lokować w nim większe sumy elektronicznego pieniądza.

Alior Bank już niebawem wyemituje pierwsze Billony …

System Billon nie może funkcjonować bez bankowego emitenta, który po kursie 1:1 będzie wymieniał złotówki na cyfrowe pieniądze. Dlatego firma Zunit nawiązała współpracę z krajowymi bankami. Do końca bieżącego miesiąca pierwszą wymianę złotówek na Billony ma przeprowadzić Alior Bank. Wydawaniem elektronicznego pieniądza jest zainteresowany również Plus Bank.

Klienci banków uczestniczących w projekcie cyfrowej waluty będą mogli bezprowizyjnie zamieniać złotówki na Billony. Wartość takiej operacji ze względu na obowiązujące przepisy zostanie ograniczona do wysokości gotówkowej wpłaty lub salda środków przechowywanych na rachunku bankowym. W przyszłości wymianę gotówki na Billon mają przeprowadzać również sklepy akceptujące cyfrową walutę.

Użytkownik systemu Billon będzie mógł przesyłać i przyjmować kwoty nie mniejsze od 0,1 grosza. Osoby wykonujące „billonowy” obrót o wartości przekraczającej 2500 euro/rok zostaną zobligowane do potwierdzenia swojej tożsamości. Trzeba dodać, że posiadacz Billonu będzie miał ustawowe prawo do wymiany cyfrowej gotówki na złote (po kursie 1:1). Za zrealizowanie takiej dyspozycji bank pobierze niewielką prowizję. Najprawdopodobniej będzie ona jedynym kosztem używania systemu Billon.

Kredyt z gwarancją najniższego całkowitego kosztu?
Weź kredyt na dowolny cel

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »