A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Kto może otrzymać mieszkanie socjalne?

Data publikacji: 2018.02.16 godz. 12:49

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.6/5

Mieszkania socjalne mają wiele zalet. Szczególnie ważne jest to, że cechują się one niskim czynszem. Kto może wnioskować o przydział takiego tańszego lokum? Tłumaczymy…

Fot: Kto może liczyć na mieszkanie socjalne?

Ju od wielu lat mamy do czynienia z bardzo dużym deficytem mieszkań socjalnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że pod koniec 2016 r. na przydział takich lokali oczekiwało prawie 95 000 gospodarstw domowych (tzn. rodzin i singli) z całej Polski. Sytuacja dotycząca dostępności lokali socjalnych w poszczególnych gminach jest dość zróżnicowana, a czas oczekiwania na przydzielenie takich „M” waha się od kilku miesięcy do kilku lat. Warto wiedzieć, że wszystkie gminy (niezależnie od niedoboru mieszkań socjalnych), muszą przestrzegać tych samych przepisów. Takie regulacje wskazują między innymi krąg osób uprawnionych do wnioskowania o lokal socjalny. W ramach kolejnego artykułu z cyklu „Poznaj swoje prawa”, tłumaczymy wymagania i kwestie, które wydają się najbardziej istotne z perspektywy osób potrzebujących mieszkania socjalnego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

„Socjalny” lokator nie może liczyć na żadne luksusy
Na wstępie warto w ogóle sprecyzować czym jest lokal socjalny. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733), pod pojęciem lokalu socjalnego rozumiemy mieszkanie gminne, które nadaje się do zamieszkania z uwagi na wyposażenie oraz swój stan techniczny. Przepisy wskazują, że na jednego członka gospodarstwa domowego zamieszkującego lokal socjalny, powinno przypadać przynajmniej 5 mkw. powierzchni użytkowej pokoi. Dwukrotnie wyższy limit (10 mkw.), dotyczy tylko osób mieszkających samotnie. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkanie socjalne może mieć obniżony standard. W praktyce oznacza to niską estetykę i obecność tylko najpotrzebniejszych sprzętów (np. łóżka, krzeseł i stołu). Oczywiście standard mieszkań socjalnych w poszczególnych gminach, może się mocno różnić. Zróżnicowane są również stawki miesięcznego czynszu za mieszkania socjalne. Zgodnie z przepisami, w każdej gminie poziom stawek czynszowych dotyczących socjalnych „M”, musi być o przynajmniej 50% mniejszy od najniższego miesięcznego kosztu wynajmu 1 mkw. mieszkań komunalnych. W praktyce, miesięczny czynsz dla osoby zasiedlającej lokal socjalny, zwykle nie przekracza 2,00 zł/mkw.
Zobacz, kiedy zaległości czynszowe grożą eksmisją z mieszkania »

Warto wiedzieć, że gminy tworzą również tak zwane tymczasowe pomieszczenia. Pod tym pojęciem rozumie się pomieszczenie posiadające jeszcze niższy standard niż lokal socjalny, które zapewnia przynajmniej 5 mkw. powierzchni każdemu lokatorowi. Z tymczasowych pomieszczeń przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, mogą korzystać eksmitowane osoby, którym sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, kto ma zagwarantowane lokum socjalne »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »