A A A
drukuj

Czerwiec nie jest dobrym miesiącem do przechodzenia na emeryturę – sprawdź, dlaczego?

Data publikacji: 2019.06.28 godz. 16:17
OCENA
5.0/5

Osiągnięcie wieku emerytalnego i uzbieranie odpowiedniej liczby lat składkowych pozwala seniorom na przechodzenie na emeryturę. Jednak warto wiedzieć, że osoby uprawnione do emerytury nie powinny decydować się na złożenie odpowiednich dokumentów w czerwcu. To najmniej korzystny miesiąc dla przyszłych emerytów. Z jakiego powodu?

Fot: Przejście na emeryturę.

Przyszłym emerytom nie opłaca się składać wniosków o emeryturę w czerwcu danego roku, ponieważ w takim wypadku nie będą mieli prawa do waloryzacji kwartalnych. Obejmie ich jedynie waloryzacja kwartalna. 

Przepisy dotyczące waloryzacji
Obowiązujące w Polsce przepisy ustawy emerytalnej zakładają waloryzację składek i kapitału początkowego. 1 czerwca każdego roku dokonywana jest waloryzacja roczna. Dotyczy ona składek, które są zapisane na koncie każdego ubezpieczonego na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Nie uwzględnia to waloryzacji składek zaewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna w następnych miesiącach, począwszy od lipca, uzupełniana jest przez waloryzację kwartalną. W całym roku kalendarzowym tylko czerwiec jest miesiącem, w którym składki emerytalne podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Czerwiec najmniej opłacalnym terminem na składanie wniosków o emeryturę
Jeśli przyszły emeryt wniosek o emeryturę złoży w lipcu, a nie w czerwcu, jego kapitał zostanie powiększony. W efekcie wyliczona emerytura będzie wyższa niż gdyby ten sam wniosek złożył miesiąc wcześniej. Różnice pomiędzy świadczeniem wyliczonym w czerwcu i w lipcu mogą wynosić nawet kilkaset złotych.
Przykładowo, jeśli przyszły emeryt wniosek o świadczenie emerytalne złoży między czerwcem a grudniem, to jego składki będą zwaloryzowane waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli ten sam wniosek złożony zostanie między styczniem a czerwcem, ponieważ podczas wyliczeń emerytury będzie uwzględniona waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu oraz za IV kwartał, co dotyczy świadczeń z prawem do kwietnia.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Najlepiej poczekać ze złożeniem wniosku o emeryturę przynajmniej do 1 lipca, nawet jeśli dana osoba osiąga wiek emerytalny właśnie w czerwcu. W przeciwnym wypadku waloryzacja zgromadzonego kapitału będzie przeprowadzona jedynie przez wskaźnik roczny.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloDom Zielona Hipoteka w VeloBank »