A A A
drukuj

Czy banki mają prawo kserować nasze dowody osobiste?

Data publikacji: 2019.10.02 godz. 13:38
OCENA
5.0/5

Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych likwidują możliwość kopiowania dokumentów osobowych obywateli. Czy zatem nawet banki nie mogą obecnie kserować dowodów osobistych swoich klientów?

Fot: Kiedy w banku mogą robić xero dowodu osobistego?

Banki nie mogą przy każdej okazji skanować lub kserować dowodów osobistych swoich klientów. Mogą to zrobić tylko w szczególnych przypadkach, na mocy przepisów ustawy. 

Zakaz kserowania
Zgodnie z art. 112b ustawy Prawo bankowe, na który powołał się Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), banki nie mogą wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby m.in. założyć konto bankowe lub dokonać analizy zdolności kredytowej klienta. Zamiast kserowania dowodów bank powinien po prostu spisać dane z dokumentów tożsamości.
Nie można przy każdej czynności bankowej, którą dokonują pracownicy banku, dokonywać ksera czy skanu dowodu osobistego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kiedy ksero dowodu będzie jednak zrobione?
UODO wskazuje, w jakiej sytuacji sporządzenie kopii dowodu tożsamości będzie legalne. Otóż uzasadnienie takiej czynności musi wynikać wprost z przepisów rangi ustawy. Art. 112b Prawa bankowego pozwala przetwarzać do celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych i przepis nie podnosi kwestii tego, czy banki mogą sporządzać kopie dowodów tożsamości.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest dziś kserowanie przez bank dowodów osobistych swoich klientów, np. przy przeprowadzaniu transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej albo przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Kserowanie dowodów osobistych przez banki jest postrzegane jako nadmierna ingerencja w prywatność obywateli.

Co z parabankami?
Wiemy już, że banki tylko w szczególnych przypadkach mogą skserować nasz dowód. Jednak firmy pozabankowe, udzielające tzw. pożyczek chwilówek, nie podlegają pod Prawo bankowe. Nie dotyczy więc ich przepis dotyczący przetwarzania danych klientów z dowodów osobistych do celów prowadzonej działalności bankowej. Niemniej, jeśli nie ma przepisu szczególnego, instytucje te mogą przetwarzać część danych zawartych na dowodach osobistych, jak np. imię, nazwisko, adres na zasadach ogólnych, w zakresie niezbędnym do zawarcia i realizacji umowy oraz dochodzenia roszczeń.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »