A A A
drukuj

Czy płatności zbliżeniowe są rzeczywiście bezpieczne?

Data publikacji: 2018.04.12 godz. 16:20
OCENA
5.0/5

Do wygody stosowania kart bezstykowych, czyli kart zbliżeniowych, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Mają one wiele zalet, ale czy płatności dokonywane za ich pośrednictwem są bezpieczne? Jakie zagrożenia czyhają na użytkowników takich kart?

Fot: Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych.

Karty zbliżeniowe są wygodne w użyciu i zabezpieczone na kilka sposobów przed nieuprawnionym ich użyciem. Mowa tu o ograniczeniu kwoty transakcji, niewielkim zakresie korzystania z kart z terminalu POS oraz o szyfrowaniu standardem EMV. 

Jak działa karta zbliżeniowa?
Z praktycznego punktu widzenia klient posługuje się kartą zbliżeniową w taki sposób, że przykłada ją do terminala płatniczego i płatność jest realizowana automatycznie. Nie trzeba więc przeciągać w terminalu swojej karty, wprowadzać kodu PIN, czy podpisywać rachunku. Nawet nie musimy wyjmować naszej karty zbliżeniowej z portfela, aby skutecznie zapłacić za zrealizowaną transakcję. Możemy przyłożyć go do czytnika.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Warto wiedzieć, że karty bezdotykowe wykorzystują technologię komunikacji krótkiego zasięgu, w skrócie nazywaną NFC. Karta łączy czip oraz antenę, która odpowiada na żądanie terminala POS na odpowiedniej częstotliwości.
Wszystko szybko, sprawnie i bezproblemowo, ale taki tryb płatności narażać nas może na niebezpieczeństwo utraty środków zgromadzonych na koncie bankowym. Czy karty zbliżeniowe są w jakikolwiek sposób zabezpieczane przed tym, aby złodziej nie użył ukrytego czytnika i nie pozbawił nas naszych pieniędzy np. w zatłoczonym autobusie czy w sklepie?

Karty zbliżeniowe i ich kwestia bezpieczeństwa
Wydaje się, że każdy przestępca z czytnikiem kart zbliżeniowych może nam ukraść łatwo pieniądze, a my nawet nie będziemy sobie zdawać z tego sprawy. Nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, dla dokonania takiej kradzieży złodziej musiałby znaleźć się bardzo blisko karty zbliżeniowej. Zasięg transmisji NFC jest bowiem bardzo mały i wynosi nie więcej niż 4 cm. Karta znajdująca się w damskiej torebce praktycznie nie jest zagrożona kradzieżą tego rodzaju, ponieważ nie można zrealizować warunku bezpośredniej bliskości karty.
Karty zbliżeniowe są szyfrowane, chronione standardem EMV, podobnie jak zwykłe karty plastikowe wyposażone w czip EMV. W kartach z chipem, w których transakcje są zatwierdzane kodem PIN, bezpieczeństwo użytkownika kreowane jest przez kombinację klucza szyfrowania i indywidualnego kodu PIN. Natomiast przy transakcjach bezstykowych kod PIN nie będzie wymagany, więc w takim przypadku środki bezpieczeństwa będą ograniczone do kluczy szyfrujących, które są generowane przez samą kartę i terminal.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Kolejnym elementem ochrony użytkowników kart zbliżeniowych przed kradzieżą ich środków finansowych z konta jest ograniczenie wartości transakcji dla płatności bezstykowych. Ograniczenie zakodowane jest w ustawieniach terminala POS i o jego wysokości decyduje bank. W Polsce maksymalna wartość transakcji zbliżeniowych, bez podawania numeru PIN, wynosi 50 zł, a np. w Wielkiej Brytanii 20 funtów, zaś w USA 25 dolarów. Jeśli transakcja przekroczy 50 zł, to klient będzie musiał zatwierdzić płatność kodem PIN lub podpisem na rachunku. Podobny mechanizm bezpieczeństwa wywoływany jest wówczas, gdy w krótkim czasie wielokrotnie korzysta się z płatności zbliżeniowych na kwotę poniżej 50 zł.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »