A A A
drukuj

Czym będą alimenty natychmiastowe w 2020 roku?

Data publikacji: 2019.08.26 godz. 11:50
OCENA
4.5/5

Alimenty są świadczeniem, które wypłacane jest zwykle przez jednego z rodziców po rozwodzie na rzecz drugiego współmałżonka na utrzymanie ich dziecka lub dzieci. Czym zatem są alimenty natychmiastowe i co w ich kwestii zmieni się w 2020 roku?

Fot: Alimenty natychmiastowe 2020 roku

Alimenty natychmiastowe mają zapewnić dziecku byt, do czasu ustanowienia alimentów „zwykłych”. Będzie można je uzyskać od 2020 roku w ciągu zaledwie 2 tygodni. 

Pojęcie alimentów natychmiastowych
W świetle prawa alimenty natychmiastowe są podstawową, minimalną kwotą alimentów, jakie należą się bezwzględnie każdemu dziecku. Nie ma przy tym znaczenia, jakie dochody uzyskują jego rodzice.
Celem alimentów natychmiastowych jest umożliwienie dzieciom i zajmujących się nimi rodzicom szybsze uzyskanie środków niezbędnych do utrzymania. Jego uzyskanie w ustalonej przez ustawodawcę kwocie nie wyklucza ubiegania się o wyższe alimenty, tradycyjną drogą.

Co się zmieni po 1 stycznia 2020 roku?
Rząd ma pomysł, jak zwiększyć skuteczność i szybkość wypłacania alimentów. Chce, żeby alimenty natychmiastowe były zasądzane maksymalnie w ciągu 14 dni. Sąd będzie miał dokładnie 2 tygodnie na wydanie nakazu wykonalności zapłaty. Wniosek o wypłatę alimentów natychmiastowych będzie mógł być rozpatrywany nawet przez referendarzy urzędowych, co powinno wpłynąć na skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie takiej procedury.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wzrost kwoty alimentów natychmiastowych
W związku z nowelizacją Kodeksu rodzinnego, sejmowa podkomisja wprowadziła do niego przepis określający wartość pierwszych alimentów natychmiastowych. Będzie on obowiązywać do chwili obwieszczenia ministra sprawiedliwości o wysokości podstawy obliczeń.
Posłowie proponują, aby alimenty natychmiastowe wypłacane po raz pierwszy wynosiły:

  • 496 zł w przypadku jednego dziecka,
  • 450 zł w przypadku dwojga dzieci (na każde dziecko),
  • 404 zł w przypadku trojga dzieci (na każde dziecko),
  • 359 zł w przypadku czworga dzieci (na każde dziecko),
  • 313 zł w przypadku piątki lub więcej dzieci (na każde dziecko).

Jak ubiegać się o alimenty natychmiastowe?
Uzyskanie alimentów natychmiastowych wymaga złożenia pozwu na urzędowym formularzu, jaki można znaleźć na stronie WWW Ministerstwa Sprawiedliwości, czy w formie papierowej w budynkach sądów. Do pozwu trzeba dołączyć oświadczenie o uzyskiwanych dochodach, kosztach utrzymania, liczbie wspólnych dzieci oraz wskazać, że pozwany nie płaci na ich utrzymanie. Takie oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej. 

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »