A A A
drukuj

Czym jest bankowość społeczna?

Data publikacji: 2018.03.13 godz. 11:34
OCENA
2.8/5

Świat bankowości nie jest zamknięty na przeciętnego klienta. Wręcz przeciwnie - obecnie otwiera się na ludzi i stara się dopasować swoje funkcje i elementy oferty do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Czy właśnie tak wygląda bankowość społeczna? Jakie są jej podstawy?

Fot: Bankowość społeczna przyszłością XXI wieku?

W bankowości społecznej i w samych bankach społecznych liczy się kryterium działania, oparte o czynniki społeczne i ekologiczne, a nie tylko ekonomiczne. 

Pojęcie bankowości społecznej
Bankowość społeczna opiera swoją działalność na bankach społecznych i jest to szczególny sektor bankowości. Banki określane mianem społecznych kierują się w swojej działalności depozytowej i kredytowej nie tylko kryteriami komercyjnymi i ekonomicznymi, ale społecznymi i ekologicznymi.
Jest to definicja powszechnie przyjmowana, choć niczym nie usankcjonowana. Podkreślić należy, że najczęściej bankowość społeczna jest transparentna, zrozumiała dla przeciętnego użytkownika. Bazuje na sferze gospodarki realnej i na budowaniu długotrwałych relacji z klientami.
Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Czy Polacy znają termin bankowość społeczna?
W Polsce bankowość społeczna dopiero się rozwija i nie każdy Polak potrafi ją prawidłowo zdefiniować. Być może pomocna w upowszechnianiu idei bankowości społecznej okaże się platforma HAIZ, stworzona przez Alior Bank, której zadaniem jest ułatwienie zarządzania finansami osobistymi w obrębie rodziny i znajomych.
Znajomość terminu „bankowość społeczna” aktualnie deklaruje tylko 17 proc. Polaków i najczęściej są to osoby młode, poniżej 24. roku życia, mieszkające w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.
Pojęcie jest nowe, a jego definicja dopiero się kształtuje. Tożsame wydają się także terminy bankowość kooperatywna, społecznie odpowiedzialna lub bankowość alternatywna.

W bankowości społecznej liczy się człowiek
To potrzeby i oczekiwania klientów stawiane są na takim samym miejscu, jak możliwe do wypracowania zyski w bankach społecznych. Dlatego uruchamiają one coraz to nowe usługi, mające na celu ułatwienie korzystania z bankowości klientom. Przejawia się to między innymi w uruchomieniu możliwości wykonywania przelewów na numer telefonu komórkowego. Dzięki temu można szybko przesłać pieniądze swoim przyjaciołom, na przykład w momencie, gdy to oni płacą w restauracji za wspólny posiłek. Unikamy w ten sposób szukania w portfelu odpowiedniej kwoty. To tylko jeden z przykładów, jak może działać bankowość społeczna.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »