A A A
drukuj

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

Data publikacji: 2019.10.25 godz. 16:13
OCENA
5.0/5

Dochód minimalny, średnia krajowa, ponadprzeciętna płaca, a przy tym bezwarunkowy dochód podstawowy. Co odróżnia jedną grupę pojęć od dochodu bezwarunkowego? To, że nie trzeba pracować, aby go uzyskać.

Fot: Czym jest dochód podstawowy?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy (BDP) jest dochodem, który miałby być wypłacany każdemu obywatelowi, bez względu na stan majątkowy, zarobki, płeć, wiek i tym podobne. 

Dochód bez względu na wszystko
Czy każdy musi zarabiać? Nie, podobnie jak nie każdy musi pracować i mieć jakiekolwiek źródło zarobkowania. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości ulegnie to zmianie, za sprawą popularyzacji idei wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego - w skrócie BDP. To pieniądze, które należałyby się wszystkim, bez względu na wszystko.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W modelu BDP zakłada się, że to państwo zapewnia każdemu obywatelowi podstawową pulę środków finansowych, które wypłacane są mu niezależnie od dochodu i sytuacji finansowej. Bezwarunkowość dochodu podstawowego przekłada się na to, że beneficjentem jest każdy obywatel danego kraju, który nie musi spełniać żadnych innych kryteriów dla uzyskania finansowania. Wsparcie w ramach bezwarunkowego dochodu podstawowego może uzyskać więc w praktyce ktoś bogaty, szeregowy pracownik, kierownik i menadżer, jak i osoba żyjąca na skraju ubóstwa oraz bezdomny.

Bezwarunkowy dochód podstawowy w innych krajach
Polska nie jest pionierem w kwestii bezwarunkowego dochodu podstawowego. Został on wprowadzony w wielu innych krajach. W Australii, w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i w Nowej Zelandii w latach 20. XX wieku obowiązywał dochód „Social Credit”. W Stanach Zjednoczonych nadal wypłacany jest dochód BIG - Basic Income Guarantee. Podobnie było w Związku Radzieckim, gdzie obowiązywało niegdyś Gwarantowane Minimum. BDP określany bywał jako dywidenda narodowa, dywidenda socjalna, premia państwowa, wynagrodzenie obywatelskie, dochód obywatela, grant powszechny i tak dalej. Wszystkie te nazwy sprowadzały się jednak do określenia dochodu bezwarunkowego, wypłacanego każdemu, bez względu na stan posiadania i sytuację zawodową.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Poparcie dla dochodu bezwarunkowego w podstawowym wymiarze deklaruje wielu obywateli różnych krajów. Najwięcej jest ich w Rosji - według Europejskiego Sondażu Społecznego, bezwarunkowy dochód podstawowy jest popierany przez 73,2 proc. Rosjan. W Polsce model ten pobiera 58,5 proc. obywateli. Za naszą południową granicą poparcie dla BDP deklaruje 65 proc. Słoweńców i ponad 52 proc. Czechów.
Na „nie” są zaś mieszkańcy Norwegii - 66,3 proc. obywateli nie chce BDP w swoim systemie. W Szwecji negatywnie wypowiada się o nim 62,4 proc. ludzi, na Islandii - 54 proc., w Holandii ponad 50 proc.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »