A A A
drukuj

Czym jest faktoring restrukturyzacyjny?

Data publikacji: 2016.01.07 godz. 08:41
OCENA
0/5

Przejściowe kłopoty finansowe mogą doprowadzić firmę niespodziewanie na skraj bankructwa. Jeśli w porę nie zostaną zażegnane, przedsiębiorstwo może przestać istnieć. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być faktoring restrukturyzacyjny. Na czym on polega?

Fot: Czym jest faktoring restrukturyzacyjny?

Faktoring restrukturyzacyjny pozwala na pokonanie przejściowych kłopotów finansowych firmy przy jednoczesnym wypracowaniu mechanizmów restrukturyzujących długi. Firma w efekcie może się rozwijać i zyskuje wsparcie przy kolejnym windykowaniu należności.

Pojęcie faktoringu restrukturyzacyjnego

Pod pojęciem faktoring restrukturyzacyjny, należy rozumieć dostępne dla wielu firm borykających się z problemami finansowymi narzędzie, które pozwala uzyskać zewnętrzne, natychmiastowe finansowanie. W ramach współpracy z firmą faktoringową przedsiębiorca nie tylko otrzymuje pieniądze, które umożliwią uregulowanie najbardziej naglących płatności, ale również wsparcie w zakresie działań restrukturyzacyjnych i windykacyjnych.

Faktoring restrukturyzacyjny rozwiązuje problemy związane z długotrwałymi zatorami płatniczymi, których przedsiębiorca nie przewidział. Firma faktoringowa pokrywa w odpowiedniej części płatność dostarczonej przez klienta faktury, dzięki czemu nawet w 24 godziny po wystawieniu dokumentu, bez względu na założony termin płatności przedsiębiorca może dysponować swoimi pieniędzmi. Po dokonaniu płatności przez kontrahenta, klient firmy faktoringowej otrzymuje pozostałą kwotę przelewu.

Korzyści z faktoringu restrukturyzacyjnego

Korzystając z faktoringu restrukturyzacyjnego firma odnosi liczne korzyści, wśród których wymienia się:

  • zagwarantowanie sprawnego finansowania działalności, bez oczekiwania na spływ należności z wystawionych faktur,
  • możliwość zaoferowania kontrahentom długiego terminu zapłaty za faktury bez ryzyka powstawania zatorów płatniczych,
  • zapewnienie firmie wsparcia w prowadzeniu działań restrukturyzacji zadłużenia firmy,
  • gwarancję utrzymania dostawców i ciągłości dostaw,
  • zapewnienie finansowania działalności pomimo utraty zdolności kredytowej,
  • kontrolowanie należności i wychwytywanie nieprawidłowości w zakresie regulowania zobowiązań ze strony kontrahentów.

Każdy bank odmówi wypłaty kredytu firmie, która zmaga się z zatorami płatniczymi, ponieważ nie będzie miała ona zdolności kredytowej. Niemniej firma faktoringowa likwiduje ten problem, za pośrednictwem oferty na faktoring restrukturyzacyjny.

Faktoring restrukturyzacyjny łączy w sobie elementy finansowania bieżącego dla firmy i całościowej restrukturyzacji jej zadłużenia.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »