A A A
drukuj

Czym jest system Elixir i co warto o nim wiedzieć?

Data publikacji: 2018.04.17 godz. 13:28
OCENA
5.0/5

Przy realizacji przelewów bankowych i zleceń stałych często można spotkać się z pojęciem systemu Elixir. Czym on jest i jakie ma znaczenie dla przeciętnego klienta banku?

Fot: To warto wiedzieć o systemie przelewów Elixir

System Elixir jest systemem rozliczeń międzybankowych, opartym na teletransmisji danych. Skrót ten oznacza Elektroniczną Izbę Rozliczeniową i decyduje o terminie realizacji przelewów wychodzących i przychodzących. 

Czym jest Elixir?
Elixir to skrót od Elektronicznej Izby Rozliczeniowej i jest on systemem rozliczeń międzybankowych opartym na teletransmisji danych. Podstawowym celem powstania i funkcjonowania systemu Elixir jest wymiana informacji o zleceniach płatniczych pomiędzy bankami. Nadzór nad działaniem tego systemu sprawuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), która daje gwarancję poprawności wykonywania operacji płatniczych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Sesje Elixir
Najważniejszym elementem systemu Elixir z punktu widzenia klienta i banków są jego sesje. Rozliczanie należności oraz zobowiązań dokonywane jest w określonych blokach czasowych, wyłącznie w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku. W weekendy i w święta system Elixir nie funkcjonuje. Minimalny czas przeznaczony na rozliczenie przelewu międzybankowego z wykorzystaniem systemu Elixir wynosi około 2 godziny.
Każdego dnia roboczego, tzw. dnia rozrachunkowego, komunikaty pomiędzy bankami są wymieniane w trzech sesjach rozliczeniowych Narodowego Banku Polskiego:

  • poranna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 10:30 – 11:00,
  • popołudniowa sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 14:30 – 15:00,
  • wieczorna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 17:00 – 17:30.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Dokładne godziny sesji ustala Krajowa Izba Rozliczeniowa. Dodatkowo w każdym banku obowiązują inne sesje przelewów wychodzących i przychodzących.
Klient chcący określić, kiedy dotrze do niego przelew wykonany z banku A do banku B, powinien sprawdzić, kiedy organizowana jest sesja wychodząca przelewów z banku A oraz w jakiej sesji rozrachunkowej NBP rozliczy przelew - porannej, popołudniowej czy w wieczornej? Następnie należy sprawdzić, przed jaką sesją przelewów przychodzących banku B zakończyła się sesja rozrachunkowa NBP.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »