A A A
drukuj

Czym są przelewy SWIFT i SEPA?

Data publikacji: 2018.04.13 godz. 11:27
OCENA
5.0/5

Przy realizacji przelewów zagranicznych klienci wybierają pomiędzy opcją przelewu SEPA lub SWIFT. Jakie są różnice pomiędzy nimi i co warto o nich wiedzieć?

Fot: SEPA i SWIFT co to za przelewy?

Przelewy SWIFT i SEPA są przelewami zagranicznymi. Przelewy SEPA realizowane są wśród krajów europejskich, głównie państw członkowskich UE, zaś SWIFT do innych państw na całym świecie. 

O przelewach zagranicznych
O ile polskie przelewy bankowe są realizowane najczęściej w systemie ELIXIR, zgodnie z sesjami bankowymi, o tyle dyspozycje przelewów zagranicznych są wykonywane w systemach SEPA lub SWIFT. System SEPA obejmuje przelewy europejskie i pozwala na realizowanie przelewów w bankach należących do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro - stąd też i jego nazwa: SEPA - Single Euro Payments Area. Przelew SEPA można wysłać do banków we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, oraz na Islandię, do Liechtensteinu, Szwajcarii, Norwegii, Andory i Monako.
Z kolei system przelewów SWIFT pozwala na realizację przelewów zagranicznych do państw spoza Unii Europejskiej. Jeśli zatem wykonujemy przelew np. do USA, musimy skorzystać z systemu SWIFT. Oba rodzaje przelewów są płatne. Skrót SWIFT oznacza: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Ile to kosztuje?
Banki ustalają własne prowizje za wykonywanie przelewów zagranicznych. Z reguły przelewy europejskie SEPA są tańsze od przelewów typu SWIFT. Te pierwsze kosztują do 10 zł, przy czym w wielu bankach klienci posiadający swoje konta walutowe mają możliwość dokonywania np. jednego przelewu SEPA w miesiącu za darmo.
Natomiast przelewy SWIFT kosztują od 20 do nawet 250 zł, ale banki wprowadzają minimalną i maksymalną wysokość opłaty, dlatego klienci od razu mają świadomość, jaki koszt poniosą przy realizacji przelewu zagranicznego w systemie SWIFT.
W systemie SWIFT pobierane są wyższe opłaty, ponieważ przy przekazywaniu środków finansowych występuje pośrednik. Klient wybiera spośród kilku opcji kosztowych: SHA, OUR i BEN. To od nich zależy koszt ostateczny przelewu. Oznaczają one:

  • OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu,
  • BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu,
  • SHA – koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę przelewu.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kiedy można zrealizować przelew SEPA?
Przelewy SEPA realizuje się w ramach państw z Europy, ale muszą być przy tym spełnione określone warunki. Bank zleceniodawcy i odbiorcy muszą być członkami SEPA, a waluta przelewu to euro. Klient zlecający przelew zagraniczny musi znać numer rachunku odbiorcy IBAN.
Przelew SEPA księgowany jest na wskazanym przez zleceniodawcę rachunku bankowym najpóźniej następnego dnia roboczego po jego zleceniu, ale można też skorzystać z szybkich przelewów w systemie Target. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »