A A A
drukuj

Czym różni się BIG i BIK?

Data publikacji: 2015.10.27 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
3.5/5

Biura informacji Gospodarczej zgromadziły dane na temat 2 - 3 mln Polaków. Warto wiedzieć, czym te instytucje różnią się od Biura Informacji Kredytowej.

Fot: Czym rozni sie BIG i BIK?

Wiele osb wnioskujących o pożyczki i kredyty, ma problem z odróżnieniem Biur Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK). Wspomniane instytucje, prócz podobnych nazw cechują się dość zbliżonym zakresem działania. Mimo tego można wskazać istotne różnice pomiędzy BIK-iem oraz BIG-ami. W biurze informacji gospodarczej, dane na temat swoich długów, znajdą nie tylko osoby spłacające kredyt lub pożyczkę.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Biura informacji gospodarczej współpracują z wieloma firmami
Podstawowa różnica pomiędzy BIK-iem oraz biurem informacji gospodarczej jest związana z prawnymi podstawami działania tych instytucji. Biuro Informacji Kredytowej funkcjonuje na mocy ustawy prawo bankowe i otrzymuje dane od kredytodawców oraz pożyczkodawców. Informacje do BIK-u przekazują jedynie banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe (SKOK-i) oraz niektóre firmy pożyczkowe. Biura informacji gospodarczej mają szerszy zasięg działania. Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wskazuje, że dane do BIG-ów mogą przekazywać wszyscy przedsiębiorcy (np. operatorzy telekomunikacyjni) oraz konsumenci. Co więcej, przepisy zezwalają na działalność kilku biur informacji gospodarczej. To istotna kwestia, ponieważ Biuro Informacji Kredytowej, jako branżowa instytucja nie ma żadnej konkurencji. Obecnie konkurują ze sobą następujące BIG-i:

  • BIG InfoMonitor
  • Krajowy Rejestr Długów BIG (KRD BIG)
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG)

Każde z tych biur informacji gospodarczej jest prowadzone w formie spółki akcyjnej i posiada kapitał zakładowy wynoszący przynajmniej 4 mln zł. BIG-i są instytucjami komercyjnymi, dlatego korzystanie z ich usług (np. dopisanie nierzetelnego dłużnika lub sprawdzenie swoich danych), wiąże się z pewną opłatą. Wyjątek dotyczy tzw. informacji ustawowej dla konsumenta. Dzięki takiemu bezpłatnemu raportowi, raz na sześć miesięcy możemy sprawdzić, czy ktoś nie dopisał nas do bazy nierzetelnych dłużników.

Przejdź na następną stronę artykułu i dowiedz się, kiedy wpiszą Cię do BIGu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »