A A A
drukuj

Czym są płatności BLIK?

Data publikacji: 2018.02.06 godz. 14:42
OCENA
4,5/5

Płatności za produkty i usługi możemy dokonać na szereg różnych sposobów. Gotówka przestała być tym samym powszechnie wykorzystywanym środkiem płatniczym. Szybko rozwijają się alternatywne względem niej metody płatności, do których zalicza się BLIK. Czym on jest?

Fot: Płatności mobilne BIK.

System płatności mobilnych BLIK jest alternatywnym, wygodnym sposobem na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, punktach usługowych czy wypłatę pieniędzy z bankomatu, bez używania karty płatniczej. 

System płatności mobilnych
BLIK jest sposobem na dokonywanie płatności mobilnych przy użyciu telefonu komórkowego. W ten sposób można finalizować transakcje bez sięgania po pieniądze czy kartę płatniczą, w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Aby móc płacić telefonem za transakcje, należy zainstalować na swoim telefonie odpowiednią aplikację BLIK, która jest kompatybilna ze wszystkimi punktami akceptacyjnymi. To ujednolicony standard płatności, w którego tworzenie zaangażowało się kilka polskich banków, w tym:

Obsługę operacyjną mobilnego systemu BLIK zapewnia Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Jak blik działa w praktyce?
Po zainstalowaniu aplikacji BLIK w telefonie komórkowym przez użytkownika, będącego klientem jednego z wymienionych banków, smartfon zmienia się z elektroniczny, bezpieczny portfel. Pozwala on na:

  • finalizację transakcji w sklepach i punktach usługowych stacjonarnie,
  • dokonywanie płatności internetowych,
  • wykonywanie przelewów na numery telefonów komórkowych,
  • wypłatę gotówki z bankomatów (zamiast karty płatniczej).

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wygoda dokonywania płatności smartfonem sprawia, że BLIK zyskuje zwolenników. Zawsze wtedy, gdy nie mamy ze sobą gotówki, ani karty płatniczej, możemy posłużyć się BLIKiem, aby zapłacić za drobne zakupy czy usługi, o ile sprzedający ma terminal płatniczy.
Bonusem związanym z BLIKiem są wszelkiego rodzaju promocje, np. za płacenie BLIKiem można dostać rabat w sklepach i punktach usługowych, w portalach internetowych np. w serwisie aukcyjnym Allegro.pl, prezenty na stacjach sieci ORLEN czy darmowe bilety do kina.
Dla rozpoczęcia korzystania z BLIKa należy zainstalować aplikację swojego banku, a następnie aktywować bezpłatnie funkcję BLIK.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »